Od masakra v Leopoldove uplynulo 25 rokov

Pri krvavom úteku väzňov bol zavraždený aj Milan Galbavý z Piešťan. Práve v našom meste dvoch mužov za dramatických okolností policajti chytili. Od tragickej udalosti uplynulo 25 rokov.

Skupina väzňov sa zmocnila zbraní v sobotu 23. novembra 1991 večer. Jednou z obetí bol nadstrážmajster Milan Galbavý, spolu s ďalšími príslušníkmi väzenskej stráže ho zavraždili pri starostlivo naplánovanom úteku. O živote vtedy prišlo päť ľudí, traja boli ťažko zranení.

Väzni Tibor Polgári, Miloš Uriga, Ondrej Havran, Bartolomej Botoš, Václav Fedák, Dalibor Bajger a Vladimír Duda si slobodu dlho neužili. Na úteku kradli autá s cieľom ujsť cez Poľsko do Austrálie. O necelých 24 hodín neskôr ich však policajti chytili. Dvoch z nich v Piešťanoch.

„Jeden vzdoroval pri letisku a druhý pri Kovomontážach. Obe strany, t. j. policajti i väzni používali strelné zbrane (1 väzeň bol zranený),“ zaznamenal udalosť kronikár.

Udalosť je doteraz najväčšou tragédiou v histórii slovenského väzenstva. Hlavní aktéri úteku Tibor Polgári a Miloš Uriga si stále odpykávajú doživotný trest. Ďalší sú už na slobode, jeden spáchal samovraždu.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič Zroj: Kronika mesta Piešťany 1990-1992