Nórske úrady odobrali rodičom bábätko. Otec je z Piešťan

Na podporu rodín, ktoré sa musia o svoje deti bojovať s úradmi, sa uskutoční v sobotu 30. mája pred Nórskou ambasádou v Bratislave demonštrácia. Posledný prípad sa dotkol aj Piešťanca, ktorý má iba niekoľkomesačnú dcéru s občiankou Nórska.

banner mdd

O odobratí malej Maxine informovalo prostredníctvom tlačovej správy občianske združenie Deti patria rodičom a písal o ňom aj český internetový denník Echo24. Sociálna služba zobrala dieťa nórsko-slovenskému páru v marci. Odôvodnila to aj obavou, že rodina odcestuje na Slovensko. Rodičia o dcéru prišli deň pred príletom babičky, ktorá im prišla pomáhať.

Matka malej Maxine je po prekonanom zápale mozgových blán nepočujúca. Úradníci ich chceli preto umiestniť v špeciálnom centre na pozorovanie. Rodičia to odmietli, pretože pre otca by to znamenalo niekoľkohodinové dochádzanie do práce. Nasledoval byrokratický proces, ktorý skončil odobratím ich dcéry.

Teraz majú povolené stretnutia len raz za 14 dní na jednu hodinu. Slovenská republika k prípadu intervenovala a požiadala príslušný nórsky súd, aby ju pripustil ako samostatnú stranu v konaní.

„Zo všetkých príbehov, o ktorých sa vďaka sieti medzinárodných kontaktov dozvedáme, je tento najotrasnejší. Vo všetkých doteraz známych prípadoch sa nórski úradníci aspoň snažili hľadať závažné dôvody a ak sa nepreukázali, prichádzali s dôvodmi náhradnými. Tu sa ale Barnevern doznal, že keď chce dieťa rodine vziať, proste to urobí. Bez zjavného dôvodu odobrali zdravé plne dojčené bábätko šťastným prvorodičom, ktorí sa navyše mohli oprieť o pomoc babičky,“ komentuje prípad členka právnička Dora Boková z Českého petičného výboru na podporu rodiny Michalákovej. Tej v Nórsku odobrali dvoch synov.

Prvý súd čaká nórsko-slovenskú rodinu začiatkom júna. Na jej podporu vznikli špeciálne stránky na sociálnych sieťach. Na prípad chce upozorniť aj nezisková organizácia Deti patria rodičom 30. mája pred Nórskou ambasádou v Bratislave počas chystaných celoeurópskych protestov proti praktikám nórskej sociálnej služby.

Text a foto: Tlačová správa/red (krátené)