Naučte sa bicyklovať bezpečne, začína Európsky týždeň mobility s množstvom podujatí

Európsky týždeň mobility prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje samosprávam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivovaním jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu.

Do kampane Európsky týždeň mobility sa každoročne zapája viac sídel z rôznych krajín, v roku 2019 sa zapojilo celkom až 50 krajín s počtom 3135 zaregistrovaných samospráv. Stúpajúci počet prihlásených sídel je citeľný aj na Slovensku. V roku 2019 sa do kampane pridalo až 58 slovenských miest a obcí.

Témou aktuálneho ročníka  je Čistejšia doprava pre všetkých!  Práve cestná doprava patrí k dominantným zdrojom znečistenia ovzdušia na Slovensku a zmenou našich dopravných návykov vieme prispieť k zlepšeniu situácie v našich mestách a obciach.

Mesto Piešťany pripravilo viacero podujatí. Dôraz bude kladený na bezpečnú chôdzu a jazdu na bicykli, ako aj na ich výhody pre zdravie a životné prostredie. Ide o to, aby sme si aspoň počas tohto týždňa odložili svoje automobily a zvolili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, lebo len tak môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu.

Pripravených je viacero podujatí:

Streda 16. 9. 2020 

16.00 h: KURZ DEFENZÍVNEJ JAZDY. Naučte sa, ako zvýšiť svoju bezpečnosť na bicykli v meste. Jazda s inštruktorom trvá asi 1,5 hodiny. Je vhodná pre kohokoľvek, kto chce poradiť s plánovaním trasy a tým, ako zvýšiť svoju bezpečnosť pri jazde na bicykli v meste. Účastníci si s inštruktormi prejdú bežné situácie a taktiež dostanú brožúrku pre mestského cyklistu.

Kurz je zdarma, ale záujemcovia sa musia vopred zaregistrovať na tejto adrese: https://forms.gle/2NzqjVQYphinWZSt8

Maximálny počet účastníkov je 20.

Miesto: Námestie slobody

Piatok  18. 9. 2020 

MHD ZDARMA pre všetkých cestujúcich po celý deň

PIEŠŤANSKÁ BUĎ – FITka 45. ročník

10.00 – 12.00 h: Okruh mestom, pešia túra. Štart v Elektrárni Piešťany

13.00 – 16.00 h: Cieľ podujatia v Campingu Pullmann na brehu jazera

17.00 h: FESTIVAL HORY A MESTO pre verejnosť, slávnostné otvorenie podujatia, beseda s významným športovcom, predaj charitatívnych odznakov z ktorého výťažok bude venovaný mladému handicapovanému športovcovi.

Miesto: Elektrárňa Piešťany

Sobota 19. 9. 2020 

OKOLO SLOVENSKA 4. ETAPA – Havran (12:28 – 12:36), Piešťany (12:33 – 12:42)

PIEŠŤANSKÁ BUĎ -FITka 45. ročník

8.00 – 11.00 Štart na cyklookruhy s rôznymi dĺžkami vhodné pre horské bicykle a elektrobicykle vedúce hrebeňom Považského Inovca

Miesto: Kolonádový most, nábrežie Váhu a Sĺňavy, Považský Inovec, Camping Pullmann

Outdoorová Sĺňava – trasa dlhá 12 km vhodná pre peších, cyklistov, kolobežkárov, ktorú možno tiež absolvovať aj na odrážadlách ďalších dopravných pomôckach

Fanda trasa pre fanúšikov cyklistiky, ktorí chcú zažiť divácku atmosféru na horskej prémii pretekov Okolo Slovenska v sedle Havran.

13.00 – 17.00 Cieľ podujatia v Campingu Pullmann na brehu jazera

Pondelok 21. 9. 2020

16.00 – 19.00 CESTOVATEĽSKÉ PREZENTÁCIE

Peter Klučka – Zo Severu Európy dole na Juh

Dušan Knap – Piešťanské užitočné koleso

Liberta team – Na Liberte po Balkáne

Miesto: Elektrárňa Piešťany

Utorok 22. 9. 2020

19.30 h: PIEŠŤANSKÁ NOČNÁ CYKLOJAZDA

Miesto: Dom umenia – Lodenica – Dom umenia

Zdroj: piestany.sk