Na Silvestra vedú všetky turistické cesty na Marhát

Na najvyšší vrch v okolí Piešťan vedie hneď niekoľko ciest. Väčšina turistov tam na Silvestra mieri z Nitrianskej Blatnice a Výtokov, ale oplatí sa vyraziť aj z Bezovca alebo Havrana.

Silvestrovský výstup na Marhát má pred sebou už 44. ročník. Štart je individuálny a pri zvolení turisticky značených chodníkov, ku ktorým je autobusové spojenie z Piešťan, je možný z Nitrianskej Blatnice, Bezovca, Modrovej, Hubiny aj z Havrana.

Pre mnohých účastníkov pochodu sú východiskovým bodom Výtoky, kam sa musia dopraviť autom. Odtiaľ vedie zelená značka na Krahulčie vrchy, potom na ňu nadväzuje červená. Ide o najkratšiu, iba 6 km dlhú trasu, ktorá by mala trvať 2 hodiny a 10 minúť.

Z obce Nitrianska Blatnica je to o kilometer viac, ale priemerne zdatný turista to zvládne približne v rovnakom čase. Autobusy odchádzajú z piešťanskej autobusovej stanice vo štvrtok 31. decembra o 8.00 h a 9.30 h. Najmä ten skorší však býva dosť plný a môže sa stať, že tých, ktorí nastupujú pri Kruhovke, už nevezme.

Zdatnejší turisti môžu vystúpiť už na Havrane a absolvovať 12,9 km dlhú trasu s predpokladaným časom 3:40.

Autobus smer Nová Lehota odchádza zo stanice o 6.35 h a ďalší o 9.15 h. Tieto spoje môžu využiť turisti, ktorí sa na Marhát vyberú z Bezovca alebo Modrovej. Prvá možnosť znamená prejsť 9,3 km dlhú trasu s predpokladaným časom 2:45. Druhá meria 8,1 km a trvá o desať minút menej.

Na Hubinu sa turisti z Piešťan dostanú autobusmi, ktoré odchádzajú zo stanice o 6.35 h resp. o 8.40 h. Cesta na Marhát z tejto obce meria 11,6 km a trvá 3 hodiny a 45 minút.

Klub turistiky TJ Bezovec už tradične pripravuje pre všetkých účastníkov za symbolický poplatok medailu, kúsok slaniny a chleba na opekanie. O zábavu pod rozhľadňou sa aj tento rok postará Banda Zlého Vojta. Spoločné fotenie je naplánované medzi 11.30 a 12.00 h.

Text a foto: Martin Palkovič