Na Lide vzniknú drevené objekty, predstavia ich na Lidožúre

Južný cíp Vážskeho ostrova v najbližších dňoch oživia mladí architekti, ktorí počas dvojtýždňového sústredenia navrhnú a vytvoria originálne drevené objekty. Medzinárodný tím pod vedením lektorov z Fínska, Dánska a Nemecka bude tvoriť v piešťanskom Dome umenia a na Lide od 18. do 29. júla. Hotové diela budú prezentované na otvorení Lidožúru. Workshop ponúka aj program pre verejnosť.

Účastníci workshopu z troch európskych krajín prídu do Piešťan už v pondelok. Po zoznámení s mestom ich čaká proces navrhovania objektov. Pri tvorbe budú mať voľnú ruku, no všetky diela budú vytvorené jedinečne pre Lido.

A čo vlastne vznikne? Téma je otvorená, pôjde však o objekty, ktoré môžu byť abstraktnými sochami, ale aj pavilónmi na konkrétne využitie (preliezky, móla, či dokonca sauna, lavička, búdka pre vtáčiky, domčeky na hranie, bunker, posedenie). Konečná forma, vzhľad aj počet diel je na študentoch.

Architekti pod vedením lektorov budú skicovať svoje návrhy v atraktívnych priestoroch Domu umenia. Po kreatívnej práci čakajú účastníkov píly a vŕtačky. Premenu dreva na precízne spracovaný objekt môže sledovať každý, výroba bude prebiehať na ploche pri Dome umenia.

Pripravené diela budú osadené na Lide a oficiálne otvorené vernisážou v piatok 29. júna na Lidožúre. Objekty z červeného smreka po workshope na Lide ostanú.

Sprievodný program workshopu, verejné prednášky, kritiky či predstavenia návrhov, je otvorený verejnosti. Bude sa konať vždy večer v klube Žiwell. V utorok program otvoria zahraniční lektori. Ransu Helenius z Fínska, Tobias Permin z Dánska a Sebastian Sowa z Nemecka predstavia svoju tvorbu.

V stredu nás čaká prednáška kritikov, architektky Katky Dúbravcovej Malingrey a členov architektonického ateliéru N/A Víta Haladu a Benjamína Brádňanského, ktorí sú okrem iného aj spoluautori tohtoročnej slovenskej expozície na Bienále architektúry v Benátkach. Piatok bude patriť filmovému večeru a sobota krátkym prezentáciám účastníkov v štýle Pecha Kucha.

Verejnosť si môže vyskúšať aj prácu s drevom. V rámci Lidožúru sa bude na jednodňovom workshope v sobotu pripravovať objekt, na ktorý sa bude premietať. Vstup je voľný. Podujatia budú pokračovať počas celého workshopu, ich program nájdete tu.

Workshop finančne podporilo mesto Piešťany, Trnavský samosprávny kraj, Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky. Spoluprácu poskytli: Dom umenia Piešťany, klub Žiwell, Inžiniersky kabinet KAT VŠVU.

Workshop_1-1_03Workshop_1-1_05Workshop_1-1_04Workshop_1-1_02

Text a foto: Tlačová správa