16.02.2015 # 08:05 # 08:05

Mládežnícky parlament znovu funguje, pripravil literárny deň

Inzercia

Organizácia, ktorá chce organizovať podujatia pre mladých Piešťancov má plnú podporu samosprávy. Povedal to viceprimátor Michal Hynek, ktorý v roku 2011 Mládežnícky parlament Piešťany založil. V sobotu dopoludnia sa v komunitnom centre ŽiWell stretlo asi dvadsať mladých ľudí, aby sa zúčastnili podujatia s názvom Poeticko-prozaický literárny deň.

Podľa iniciátora opätovného vzniku Mládežníckeho parlamentu Piešťany Rasťa Gabloviča sa môže k jeho aktivitám pripojiť každý. Cieľom je pomôcť mladých ľuďom zmysluplne tráviť čas a vzbudiť o nich záujem o veci verejné. Viceprimátor Michal Hynek vyjadril nadšenie, že parlament naberá nový dych a povedal, že jeho aktivity podporí aj inštitút mládeže Iuventa, s ktorého predstaviteľmi o tom rokoval.

Celé to odštartovala uvoľnená diskusia so spisovateľkou Miroslavou Varáčkovou, ktorá sa po krátkom predstavení odpovedala na otázky od zúčastnených. Prezradila obsah so svojej novej knihy Adaptácia, hovorila o tom, čo ju inšpiruje pri práci, a či pri písaní počúva hudbu.

Ďalší program pozostával z diskusií v skupinkách, ktoré viedli Rasťo Gablovič, Alexa Dvorská a Emilia Aroui. Hovorilo sa o témach ako: tvoja obľúbená kniha a spisovateľ, šťastné alebo smutné závery klasické kníh alebo e-booky…

Potom účastníci začali písať poéziu či prózu na ľubovoľnú tému, pričom museli použiť frázu: „Keď som prišiel do ŽiWellu“. Po desiatich minútach, ktoré mali na napísanie svojej tvorby ju predniesli na pódiu.
Takto sa organizátori snažili potlačiť strach a trému. Všetci, ktorí sa nebáli, dostali za odmenu knihu od Enji Rúčkovej a Miroslavy Varáčkovej.

Nasledovala prednáška o kontroverzných spisovateľoch. Alexa Dvorská hovorila o alkoholikoch aj Victorovi Hugovi, ktorý najradšej písal nahý.

„Priznám sa, že som nevedela, čo od dnešného podujatia očakávať, no nemyslela som si, že ma myšlienka Mládežníckeho parlamentu až natoľko osloví. Veľmi sa mi páči, že sa niekoľkí mladí ľudia dali dokopy a rozhodli sa pre svojich rovesníkov organizovať rôzne voľnočasové aktivity. Literárne doobedie v komunitnom centre ŽiWell sa nieslo v príjemnom, uvoľnenom duchu, panovala veselá nálada a okrem rôznych súťaží a diskusií si organizátori pripravili aj prezentáciu, ktorá i mňa obohatila o zaujímavé informácie. Teším sa, že som vďaka tejto akcii a podnetnej diskusii získala zase trochu iný pohľad na dnešnú mládež. Rasťa Gabloviča a celý Mládežnícky parlament Piešťany s radosťou opäť kedykoľvek podporím,“ zhodnotila spisovateľka Miroslava Varáčková.

MP_02-14-15_1886

Text: Tlačová správa (krátené) Foto: Martin Palkovič

X