Mestu chýba dizajn manuál, v používaní erbu je chaos

Erb je síce jasne definovaný, ale v mnohých prípadoch sa používa nesprávne. Problém je napríklad pri určení správneho odtieňa farieb. Pomôcť môže dizajn manuál, na absenciu ktorého upozornil grafický dizajnér Majo Moravčík (na snímke). Konferencia Vízie pre Piešťany začínala vo štvrtok 15. januára práve jeho príspevkom.

Mesto Žilina je podľa jeho slov príkladom samosprávy, ktorá síce nemá vlastné logo, ale na jej web stránke sú ľahko dostupné pravidlá používania tradičného erbu. Dizajn manuál zobrazuje erb na inverznom podklade, definuje jeho farby a tiež upozorňuje na neprípustné formy použitia.

Piešťany síce majú všeobecne záväzné nariadenie, to však nie je dostatočne podrobné. „Štít je modrý, figúra biela, vlasy a barla sú žlté,“ píše sa v ňom. Pomôckou môže byť iba obrázok, ktorý je prílohou tohto nariadenia. Ďalšie podrobnosti sú podľa bývalej prednostky mestského úradu Denisy Bartošovej v heraldickom registri.

Na príspevok Maja Moravčíka reagovala aj súčasná prednostka Dáša Reháková: „Mesto Piešťany zatiaľ nemá vypracovaný dizajn manuál, ale snahou nového vedenia radnice je zaoberať sa tým. Plánujeme ho dať v najbližšej dobe vypracovať, pretože je dobré, keď sa mesto navonok prezentuje jednotne.“

Záujem vedenia mesta, aby mali Piešťany aj vlastné logo, prednostka zatiaľ nepotvrdila. Pomocou tejto grafickej značky sa pritom už roky prezentujú viaceré slovenské samosprávy. Moderné logo môže úspešne fungovať aj pri tradičnom erbe. Príkladom je neďaleký Trenčín.

Na internete je hneď niekoľko variácií piešťanského erbu. Viete, ktorý z nich je oficiálny?

erb piešťany 4 erb piešťany 3 erb piešťany 2 erb piešťany 5 erb piešťany 1

Text: Martin Palkovič