19.05.2015 # 10:38 # 10:38

Mesto výstavu živých žralokov zakázať nemôže

Inzercia

Petícia proti mobilnému akváriu so živými žralokmi má stovky podporovateľov. Aktivisti ju adresovali primátorovi, samospráva však má v tomto smere obmedzené možnosti.

Kamión s akváriom prišiel do Piešťan včera a zotrvá tu do stredy 20. mája. Podľa iniciátorov petície je predvádzanie živých zvierat v stiesnených podmienkach neetické. Pred pár dňami preto rozbehli petíciu adresovanú primátorovi. Žiadajú, aby výstavu žralokov zakázal.

Odvolávajú sa aj na podobný postoj primátora Hlohovca. Tam však organizátor podujatia potreboval súhlas so zvláštnym užívaním miestnej komunikácie na Námestí sv. Michala. Pre portál zpiestan.sk to uviedol primátor Hlohovca Miroslav Kollár a dodal: „Na ústnu otázku, či máme záujem o takýto typ atrakcie, sme dopovedali, že nemáme. Pokiaľ ide o môj osobný názor, nie som priaznivcom tohto typu obchodovania so živými tvormi.“

Podľa hovorkyne piešťanskej radnice majú organizátori takýchto podujatí voči samospráve len oznamovaciu povinnosť. „Obec nevystupuje ako povoľovací orgán,“ povedala Eva Bereczová.

Zasiahnuť môže v prípade, ak by účastníkom podujatie hrozilo závažné nebezpečenstvo, alebo ak by bola obmedzená doprava. Taktiež má možnosť nepovoliť prenájom verejného priestranstva.

„V prípade usporiadania akcie na súkromnom pozemku má obec iba tie možnosti, ktoré jej vyplývajú zo Zákona Slovenskej národnej rady č. 96 o verejných kultúrnych podujatiach v §4 ods. 2,“ uzavrela hovorkyňa.

V prípade, že by išlo o týranie zvierat, zasiahnuť musia štátne orgány.

DOPLNENÉ (19. mája o 20.30 h): Téme sa venoval aj Denník N. Podľa morského biológa ide o týranie: https://dennikn.sk/136281/zive-zraloky-v-kamione-v-hlohovci-nechceli-ine-mesta-ich-vitaju/

Text a foto: Martin Palkovič

X