Made in Piešťany: Predstavia piešťanských umelcov uznávaných vo svete

Od klasickej maľby až po virtuálnu realitu – aj tak sa dá charakterizovať výber autorských diel prezentovaných v Piešťanskej mestskej galérii od 5. mája 2021.

Made in Piešťany

Výstavu, ktorá bude v Piešťanskej mestskej galérii prístupná do 20. júna, tvoria diela autorov, ktorí sú však vo svojom výtvarnom prejave absolútne odlišní, pritom osobití a jedineční. Každý je originálnym prvkom v skladačke piešťanskej výtvarnej scény.

Na výstave možno vidieť diela už nežijúcich autorov – Júliusa Kollera, konceptuálneho umelca, ktorého význam už dávno presiahol rodné Piešťany či Alojza Klima, ktorý svojim jedinečným výtvarným prejavom reprezentuje geometrickú abstrakciu.

Výstava ďalej predstaví dadaistický objekt Petra Kalmusa kontrastujúci s perfekcionistickou romantikou fotografického konceptu Tomáša Wernera, divoký maliarsky prejav Martina Lukáča, estetiku ilustrátorskej dvojice známej ako Ové Pictures (Veronika Obertová a Michaela Čopíková) a hravý animačno-edukačný projekt Kriss Sagan: Mesto Snov.


Made in Piešťany
Kurátor: Mgr.art. Martin Sedlák, vedúci galerijného odd. MsKS Piešťany.
K výstave prebehnú dve komentované prehliadky, o termíne konania budú organizátori informovať.  Predbežný záujem hláste mailom na adresu: linda.blahova@msks-piestany.sk


Výstava vo výstave

Hravá výstava animátorky a režisérky Kriss Sagan a Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany s názvom Mesto snov je výstavno-edukačným projektom pracujúcim s možnosťami galerijnej a filmovej animácie.

Aktívne zapája návštevníkov galérie, ktorí si prostredníctvom digitálnych technológií – svojho inteligentného telefónu alebo tabletu dokážu rozpohybovať maľované obrazy vystavené v galérii a spoznávať tak fantazijné výjavy “labutích osobností“ a kuriozít typických pre mesto Piešťany. Návštevník končí svoju púť v úplne vymyslenom digitálnom svete virtuálnej reality – v Meste snov.

Kriss Sagan (1989) je slovenská výtvarníčka, animátorka a absolventka katedry animácie na maďarskej Moholy-Nagy University of Arts and Design v Budapešti. V roku 2018 ukončila svoje bakalárske štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave s nenaratívnym filmom Poetika Anima, za ktorý získala Tvorivú prémiu na udeľovaní národných filmových cien Igric 2019. V roku 2020 Kriss Sagan ukončila magisterské štúdium s AR projektom Dreams of Eden, ktorý sa prvýkrát predstavil verejnosti v SNGG studiu (Nová synagóga Žilina) počas slovenského festivalu animovaných filmov Fest Anča 2020.


Kriss Sagan: Mesto snov
Autorka výstavy: Kristína Saganová
Kurátorka výstavy: Linda Blahová
Technická podpora: Yahart s.r.o.
Partneri výstavy: Mesto Piešťany, Fond na podporu umenia


 

Zdroj: Tlačová správa MsKS/piestany.sk