Longital podporia svalových dystrofikov

Piešťany patria k šesťdesiatke slovenských miest a obcí, v ktorých sa 10. júna uskutoční podujatie Deň ľudí so svalovou dystrofiou. Akcia je súčasťou 16. ročníka kampane Belasý motýľ – vaša pomoc – naše krídla, ktorej cieľom je bližšie predstaviť verejnosti život ľudí s ochorením svalová dystrofia.

Pri tejto príležitosti vystúpi bez nároku na honorár v piešťanskom komunitnom centre ŽiWell bratislavská skupina Longital. Koncert začína o 20.00 h, vstupenky si môžete kúpiť v predpredaji za 6 eur (ŽiWell a Piešťanský pivovar) alebo na mieste za 8 eur.

„V tento deň vychádzame do ulíc my, ľudia so svalovou dystrofiou, aby sme sami informovali verejnosť o našom ochorení a živote s touto chorobou,“ informujú organizátori celoslovenského podujatia na web stránke belasymotyl.sk.

Je to deň celoslovenskej osvety o ochorení svalová dystrofia, ktorá je spojená s verejnou zbierkou na kompenzačné pomôcky.

Na základnú existenciu aj aktívne začlenenie do života potrebuje dystrofik špeciálne kompenzačné či zdravotnícke pomôcky. Tie však štát prepláca len čiastočne alebo vôbec. Výťažok z verejnej zbierky sa preto používa predovšetkým na doplatenie za pomôcky ako najmä: zdviháky, elektrické vozíky, špeciálne mechanické vozíky, elektrické postele, špeciálne sedačky, odsávačky hlienov, centrály elektrickej energie a iné špecifické pomôcky.  Vďaka  podpore verejnosti môžu ľudia so svalovou dystrofiou žiť naplno svoj každodenný život.

Verejná zbierka bude prebiehať 10. júna. Každý dobrovoľník bude označený kartičkou so svojim číslom, s číslom povolenia verejnej zbierky a kontaktným údajom na hlavný organizačný tím.

Belasý motýľ, symbol ochorenia svalová dystrofia, sa nepredáva, ale daruje. Ak sa obdarovaný rozhodne, môže prispieť do prenosnej pokladničky. Okrem toho dostane od dobrovoľníkov informačný leták o dôsledkoch ochorenia svalová dystrofia a o spôsoboch, ako môže podporiť verejnú zbierku.

Zdroj: Tlačová správa Foto: Martin Palkovič