21.01.2015 # 17:44 # 17:44

Leopoldov: O podobe novej radnice rozhodli architekti

www.wai.sk/uvod
Inzercia

Mesto neďaleko Piešťan má za sebou úspešnú architektonickú súťaž na novú radnicu. Primátorovi sa nepáčila, ale rozhodnutie nechal na odborníkov.

O svoje skúsenosti s prípravou tejto súťaže sa prišiel Milan Gavorník podeliť na konferenciu Vízie pre Piešťany. Odborná porota vyberala z vyše 50 doručených návrhov a víťazným sa nakoniec stotožnili aj občania, ktorí prišli na prezentáciu výsledkov.

„Pri takýchto súťažiach nema zvíťaziť názor ľudí ale odborníkov, je to architektonická súťaž, takže majú rozhodovať odborníci,“ povedal na konferencii v mestskej knižnici bývalý primátor Leopoldova Milan Gavorník. Pripomenul, že on sám nebol s víťazným návrhom stotožnený. Potešilo ho však, že si ho vybrali aj občania.

Súťaž vyhral ateliér zero zero. Ten mal nedávno úspech aj s rekonštrukciou košického Kulturparku. Kolektív autorov, ktorý viedol Irakli Eristavi, nechal stáť pôvodnú budovu mestského úradu. Bude z nej knižnica a za ňou vznikne nová radnica. Leopoldovčania vďaka tomu dostanú nový verejný priestor a Námestie sv. Ignáca bude prepojené so parkom na mieste bývalého cintorína.

„Sila tohto návrhu tkvie v jeho premýšľavej zdržanlivosti,“ zdôvodnila svoj výber odborná porota. Mesto všetky prihlásené návrhy transparentne zverejnilo na web stránke. Podľa Milana Gavorníka bola celá súťaž organizačne veľmi náročná, výsledok však stojí za to.

Podobné súťaže má za sebou aj mesto Piešťany, pripomenula v diskusii vedúca referátu územnej správy Jana Vítková. Podobným spôsobom vybrali odborníci napríklad riešenie pešej zóny, za ktoré autori získali cenu CE.ZA.AR. Naposledy vyhlásila radnica krajinársko-architektonickú súťaž na mestský park.

Prezentáciu Milana Gavorníka na konferencii Vízie pre Piešťany si môžete pozrieť zo záznamu vďaka Piešťany TV.

Text: Martin Palkovič Vizualizácia: zero zero Zdroj: sutazleopoldov.sk

Inzercia
X