Lávka je konečne otvorená, ľuďom chýbala 16 mesiacov

Chodci už nebudú porušovať dopravné predpisy a skracovať si cestu po Krajinskom moste, bezpečnejší presun na druhú stranu Váhu môžu využívať aj cyklisti. Lávka, ktorej rekonštrukcia trvala osem mesiacov, je opäť otvorená.

Piešťanská radnica stavbu prebrala od dodávateľa prác vo štvrtok (25. 3.), v piatok predpoludním lávku pri Krajinskom moste oficiálne otvorili. Ľudia ju môžu po 16-mesačnej prestávke opäť využívať bez obmedzení.

Ako prvé si všimnú jej nový povrch – namiesto liateho asfaltu budú prechádzať po kompozitných doskách zo živice a sklených vlákien. Je to o približne tretinu ľahší materiál, ale stál o 54-tisíc eur viac ako liaty asfalt. Ďalšou novinkou je nasvietenie lávky v jej bočných stenách.

Dôležitejšia je však oprava nosných prvkov, tie boli podľa radnice narušené vo väčšom rozsahu ako sa predpokladalo. Práve bezpečnosť bola dôvodom, prečo nechalo mesto lávku koncom novembra 2019 uzatvoriť. Nikto vtedy nevedel povedať, kedy ju opäť otvoria.

Nasledovala príprava verejného obstarávania, ale aj hľadanie finančných prostriedkov. Predpokladané náklady boli 750-tisíc eur, súťaž cenu znížila na 608-tisíc, ale vo finále stála rekonštrukcia 721-tisíc eur. Mestu na ňu prispeli Trnavský samosprávny kraj (200-tisíc eur), Trnavská vodárenská spoločnosť (200-tisíc eur), Slovenský plynárenský priemysel (50-tisíc eur) a Slovak Telekom (50-tisíc eur).

Spolu so zástupcami župy a firiem, ktoré majú pod lávkou svoje siete, primátor Piešťan Peter Jančovič lávku pri Krajinskom moste v piatok 26. marca slávnostne otvoril.

Text a foto: Martin Palkovič