Kros duatlon: Majstrovstvá Európy aj s úspešnou piešťanskou účasťou

Už v stredu v noci odchádzala slovenská výprava triatlonistov vedená reprezentačným trénerom Milanom Slovákom do rumunského Targu Mures, kde sa v dňoch 22. – 24. apríla uskutočnili Majstrovstvá Európy v kros duatlone. Do šesťčlenného výberu Slovákov sa dostali aj súrodenci Tadeáš a Lýdia Drahovskí z Piešťan, ktorí reprezentovali Slovensko v kategórii juniorov.

Vo štvrtok a v piatok prebehla už v Rumunsku aklimatizácia a zoznamovanie sa s traťami a v piatok nasledovala večer registrácia a oficiálne zahájenie podujatia. Trate boli náročné v lesnom teréne s výraznými prevýšeniami hlavne v bežeckej časti. Na cyklistike zasa prekvapilo zopár prírodných prekážok a bahenných mlák v lese.

Na sobotné štarty sa postavili Lukáš Cintula, ktorý zvíťazil vo vekovej kategórii do 30 rokov a Kristína Lapinová, ktorá v hlavnej ženskej elitnej kategórii skončila na vynikajúcom druhom mieste.

V nedeľu mali štart juniorské kategórie. O 9.00 h odštartovali najskôr juniori, kde sa na štart okrem Tadeáša postavil aj Matúš Kozlovský z Bratislavy. Päť minút po nich štartovali juniorky, kde vybehla na trať Lýdia.

Matúš Kozlovský sa držal od prvého behu na popredných miestach a vynikajúcou cyklistikou sa prepracoval na prvé miesto a stal sa majstrom Európy. Tadeáš v prvom behu prebiehal na siedmom mieste, výbornou cyklistikou sa dostal ešte o priečku dopredu a v záverečnom behu mu veľa nechýbalo na štvrté miesto. Nakoniec skončil na vynikajúcom piatom mieste.

Lýdia vyštartovala na prvom mieste, avšak ukrajinská pretekárka ju nenechala dlho vpredu. Piešťanka napokon na cyklistiku nastúpila na druhej priečke asi s minútovou stratou. Náročnosť cyklistickej trate však ukrajinská pretekárka zvládla lepšie ako Lýdia, ktorá si udržala pred treťou Chorvátkou náskok, takže záverečný beh bol už len o udržaní si pozícií.

Lýdia Drahovská napokon získala striebornú medailu z Majstrovstiev Európy 2016 v kros duatlone v Targu Mures.

Vďaka podpore z projektu Talentov novej Európy ako aj firmy Kellys mohla Lýdia zlepšiť svoju prípravu a veríme, že spolu s bratom Tadeášom budú opäť reprezentovať Slovensko aj na ďalších pretekoch.

Cros_duatlon_drahovski_4 Cros_duatlon_drahovski_5 Cros_duatlon_drahovski_6 Cros_duatlon_drahovski_7 Cros_duatlon_drahovski_2 Cros_duatlon_drahovski_3

Text: Jozef Drahovský, Foto: Sándor Bereczky, Rosca Radu