Komunitná záhrada a mestské včely v Elektrárni Piešťany

Úspešný projekt neziskovej organizácie Živica Nevyšliapanou cestou priniesol v minulom roku do Bratislavy a Zvolena tri nové komunitné záhrady, tri mestské včelnice a lokálnu menu živec. Počas januára a februára 2015 môžu záujemcovia v Žiline, Nitre, Banskej Bystrici a Piešťanoch získať praktické rady ako realizovať takéto aktivity.

„Príďte sa inšpirovať ako založiť komunitnú záhradu vo svojom meste, osadiť včely na mestské strechy a ako mať vlastné lokálne peniaze,“ pozýva na diskusie riaditeľ Živice Juraj Hipš.

Cieľom projektu Nevyšliapanou cestou bolo preniesť úspešný model trvalo udržateľného spôsobu života v mestskom prostredí od švajčiarskeho partnera Urban AgriCulture Netz Basel do Zvolena a Bratislavy.

Verejnosť v ďalších mestách má teraz príležitosť dozvedieť sa, ako sa projekt podaril a ako podobné aktivity zrealizovať vo svojej lokalite. Porozprávame sa s koordinátorkou celého projektu Luciou Katonovou a jej asistentkami zodpovednými za jednotlivé mestá. Na debaty príde aj riaditeľ Živice Juraj Hipš a profesionálny včelár Tomáš Blaškovič.

„Lokálna mena bola pre nás najväčšou výzvou. V takomto rozsahu sa nikdy lokálna mena na Slovensku nezavádzala. Prešliapali sme cestu aj pre iné mestá a radi sa podelíme o naše skúsenosti,“ objasňuje Lucia Katonová, koordinátorka projektu.

Doteraz sa podarilo zapojiť takmer päťdesiat prevádzok a v obehu je 8 500 živcov.

„Pozývame všetkých, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť. Veľká časť projektu sa pohybovala na ‚nevyšliapanej ceste‘ a mnohí ľudia boli na začiatku skeptickí, či je niečo takéto na Slovensku možné. Radi sa preto podelíme o nadobudnuté skúsenosti,“ pozýva Petra Ježeková, koordinátorka pre Bratislavu.

V Elektrárni Piešťany sa diskusia o lokálnej mene uskutoční 21. januára od 18.00 do 19.30 h. O komunitnej záhrade a mestských včelách sa bude hovoriť 22. januára v tom istom čase.

Zdroj: Tlačová správa