Jedinému plaveckému bazénu hrozí zatvorenie

Hotel Sorea Sĺňava poslal mestskému úradu návrh na prenájom bazéna. Podľa neoficiálnych informácií môže pomoc s jeho prevádzkou stáť samosprávu ročne až 60-tisíc eur.

Ide pritom o jediný bazén v Piešťanoch a okolí, ktorý je vhodný na trénovanie plávania a vodného póla mimo letnej sezóny. Pred jeho zatvorením varovali začiatkom tohto roka zástupcovia plaveckých klubov. Dlhá a úspešná história profesionálneho plávania, by podľa nich v takom prípade zanikla.

Komisia mestského zastupiteľstva pre šport a rekreáciu dnes prerokovala návrh na jeho prenájom. Jej členom však chýbali konkrétne informácie, nakoniec sa preto zhodli iba na odporúčaní pre vedenie mesta, aby rokovalo o využití tohto bazéna pre potreby športovcov aj širokej verejnosti.

Podľa neoficiálnych informácií je na prevádzku hotelového bazéna potrebná dotácia vo výške 60-tisíc eur ročne. V opačnom prípade ho môžu zavrieť už začiatkom budúceho roka. Dlhšie sa hovorí aj o nutnosti jeho rekonštrukcie, technické zázemie má byť totiž v kritickom stave.

Aj preto by mali nasledovať ďalšie rokovania s vedením hotela Sorea Sĺňava, ktorých sa okrem primátora a poslancov zúčastnia aj zástupcovia plaveckých klubov. Mesto však do nich vstupuje v nevýhodnej pozícii. Ak prevádzku finančne nepodporí a bazén zavrú, plavci a vodnopólisti nebudú mať kde trénovať.

Hotelový bazén s dĺžkou 25 m otvorili v roku 1994. Podľa Kroniky mesta Piešťany zastupiteľstvo vtedy schválilo dotáciu vo výške 475-tisíc Sk na jeho prevádzku a zároveň zmluvne zaviazalo hotel Sĺňava poskytnúť tento bazén športovcom na tréningy, na rehabilitačné plávanie detí, plavecké kurzy aj pre verejnosť. Kronika ďalej uvádza, že krytý bazén kúpaliska Eva už vtedy časovo a priestorovo nestačil na uspokojenie požiadaviek športovcov.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič