Hotel Slovan v plnej kráse – študent pracoval na modeli štyri roky

Jedinečnú možnosť obzrieť si chátrajúcu pamiatku v jej pôvodnej podobe budú mať návštevníci Balneologického múzea počas Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny. Expozícia v budove Kúpeľnej dvorany bude 6. a 7. mája prezentovať jedinečný model, ktorého autorom je Roman Sékeľ z Piešťan.

banner mdd

Na svojom Facebooku o tom informovalo Balneologické múzeum, ktoré všetkých záujemcov pozýva na prehliadku. „Je mi veľmi ľúto, že v takom svetoznámom kúpeľnom meste sa nechali schátrať budovy ako sú liečebný dom Slovan alebo hotel Lipa,“ povedal autor modelu a dodal: „Nakoľko ma tieto historické budovy veľmi zaujali, rozhodol som sa vyhotoviť model Hotela Slovan (pôvodne Grand Hotel Royal) a zároveň tak trochu pripomenúť staršej generácii zašlú slávu tejto jedinečnej budovy. A mladším ľuďom, ktorí ju nikdy nezažili fungujúcu ju priblížiť bližšie.“

Práca na modeli mu trvala štyri roky. Je vyhotovený najmä z balzy. Poznatky o tejto pamiatke hľadal najmä v odborných časopisoch a knihách.

Grand Hotel Rónai (neskôr Royal a Slovan) bol na začiatku 20. storočia najluxusnejším v širokom okolí. Prvé meno dostal podľa majiteľa, ktorý ho dal postaviť podľa návrhu viedenského architekta A. Oberländera. Neskôr ho získala rodina Winterovcov a potom patril štátu. Dnes ho vlastnia Slovenské liečebné kúpele Piešťany.

Text: M. Palkovič Zdroj: Balneologické múzeum, Wikipedia Foto: Balneologické múzeum