Hokejová hala má byť lacnejšia, zväz chce v projekte pokračovať

Na postavenie novej hokejovej haly pri súčasnom zimnom štadióne zostáva necelých dvanásť mesiacov. K dotácii vo výške 1 mil. eur má z rezervy premiéra Roberta Fica pribudnúť ďalších 500-tisíc. Na realizáciu projektu by to mohlo stačiť.

Podľa Jaroslava Lušňáka z ŠHK 37 Piešťany mal projekt vypracované tri rozpočty, ktoré boli na sumy 2 233 730 eur, 1 956 300 eur a 1 650 000 eur bez DPH. Viceprimátor Michal Hynek koncom decembra hovoril len o nákladoch vo výške 2,6 mil. eur s DPH.

„Mesto sa má rozhodnúť, ktorú z variant odsúhlasia, nakoľko výstavba bola už mestským zastupiteľstvom schválená. K tomu treba podotknúť, že cenu môže ešte ovplyvniť výberové konanie, ktoré podľa zákona musí mesto vyhlásiť a zrealizovať,“ uviedol prezident hokejového klubu.

V pondelok sa na mestskom úrade stretli všetky zainteresované strany – zástupcovia samosprávy, ŠHK 37 Piešťany a Igor Nemeček, šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). „Rokovanie hodnotím pozitívne. Dohodli sme sa na krokoch, ako budeme ďalej postupovať a v blízkej budúcnosti budeme verejnosť informovať, čo sa nám v tejto oblasti podarilo,“ opísal stretnutie viceprimátor.

„Na jednaní bolo prijaté aj určité predbežné rozdelenie úloh, ktoré by mali byť jasnejšie do tohto piatku, maximálne do konca budúceho týždňa,“ konkretizoval Jaroslav Lušňák.

Hovorca SZĽH Ivan Štulajter doplnil, že hokejový zväz má záujem v projekte pokračovať. K dotácii vo výške 1 mil. eur, by podľa jeho slov malo pribudnúť ďalších 500-tisíc eur z peňazí, ktoré sú na podporu hokeja vyhradené z rezervy predsedu vlády. „V tomto duchu sa nieslo aj včerajšie rokovanie s novým primátorom.“

V prípade získania ďalšej dotácie, je možné tréningovú halu postaviť bez toho, aby sa na projekte finančne podieľala samospráva. Nie je však isté, z čoho bude financovaná úprava okolitých komunikácií. Nová ľadová plocha má stáť pri zimnom štadióne a zaberať časť súčasného parkoviska.

Prvý milión eur už má radnica na účte. Podľa zmluvy o poskytnutí dotácie bude tréningová hala Národného hokejového centra pre hráčov vo veku 18 a 20 rokov prednostne slúžiť mladým hokejistom. Mesto má povinnosť poskytnúť ju Slovenskému zväzu ľadového hokeja v rozsahu 1 000 hodín ročne. Na základe zmluvy musí dotáciu vyúčtovať do konca tohto roka.

„Zo strany prezidenta SZĽH je prioritou realizovanie výstavby z dlhoročných skúseností, práve u nás v Piešťanoch, nakoľko geografické postavenie, hotelierstvo, infraštruktúra mesta Piešťany a hlavne doterajšia ústretovosť mesta a hokejového klubu sú veľmi dobré,“ dodal Jaroslav Lušňák.

Nerealizovanie projektu bude mať podľa jeho názoru negatívny dopad. Finančné prostriedky by išli do iného mesta a Piešťany by nemali možnosť organizovať „dva najkvalitnejšie medzinárodné hokejové turnaje juniorov do 18 rokov v Európe,“ čím by utrpel aj cestovný ruch v našom meste.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič