Fontána vystavuje unikátne fotky ohrozených motýľov

Pestrosť a rozmanitosť slovenskej motýlej fauny dokumentuje Roman Tibenský z Piešťan už vyše dvadsať rokov. Pri príležitosti jeho životného jubilea otvorili v galérii Fontána výstavu venovanú jeho bohatej tvorbe.

Okrem ohrozených alebo iba lokálne sa vyskytujúcich motýľov na nej autor prezentuje aj svoju voľnú tvorbu. V nej sa zameriava na šport, architektúru aj krajinu. Najväčšiu pozornosť však na dnešnej vernisáži pútali motýle.

Roman Tibenský je čelnom Slovenskej entomologickej spoločnosti pri SAV, spolupracuje so štátnou ochranou prírody, robí výskumy a monitoruje niektoré druhy. Jeho „portréty“ motýľov sú preto skôr dokumentárne, diváka však vťahujú to fantastického sveta, preto na mnohých pôsobia skôr umelecky.
„Myslím si, že umenie v tom stále nie je. Mám svoje kritéria, ktorých sa držím, mám s tým plány, ale umelecké fotografie by vyzerali trochu inak,“ hovorí autor, ale podľa kurátora výstavy Tomáša Hudoviča ide o „zdravý prienik“ umeleckej a dokumentárnej tvorby.

Podľa jeho slov si Roman Tibenský zaslúži uznanie za to, koľko času venuje fotografovaniu motýľov: „Musí vedieť kedy a kde ich má hľadať, my obyčajní smrteľníci by sme to nedokázali.“
Výstavu si môžete pozrieť v galérii Fontána do 1. februára.

tibensky motele vystava 5 tibensky motele vystava 4 tibensky motele vystava 2 tibensky motele vystava 3

Text a foto: Martin Palkovič