Festival [fjúžn] láka na koncerty aj diskusiu s cudzincami

Jednodňové vydanie podujatia, ktoré sa v Bratislave koná už od roku 2006, ukáže aké rozmanité a často nepoznané identity majú ľudia. Uskutoční sa v Elektrárni v piatok 18. októbra od 18.00 h a jeho súčasťou bude aj výstava fotografií Tomáša Halásza.

Festival [fjúžn] sa sťahuje do Piešťan. Súčasťou kúpeľného vydania bude spolupráca kapely Bad Karma Boy a perkusionistu Petersona, pôvodom z Kene, ktorý na Slovensku žije a pracuje už štyri roky. Predskakovať bratislavskému zoskupeniu bude lokálna írsko-piešťanská kapela Noel McCarthy and Band. Pred hudobným programom sa uskutoční diskusia s cudzincami žijúcimi v Piešťanoch.

Bad Karma Boy feat. Peterson
Na špeciálnom [fjúžn] koncerte spojili svoje hudobné zručnosti kapela Bad Karma Boy a Peterson. Peterson prišiel z Kene na Slovensko pred 4 rokmi. Dnes žije, študuje, pracuje v Bratislave a popri tom si rád zahrá na perkusie. Bad Karma Boy skladajú piesne v slovenčine, postavené na gitarových linkách rozlievajúcich sa na psychadelických klávesových plochách. Dopĺňajú ich vrstveným vokálom, minimalistickou reverbovou gitarou a aranžmánmi, v ktorých nájdete aj zvuky vibrafónu či omnichordu.

Noel McCarthy and Band
Hudobník Noel McCarthy (gitara a spev) narodený v Corku na juhu Írska v Piešťanoch žije už 6 rokov a podarilo sa mu tu sformovať hudobnú formáciu s názvom Noel McCarthy and Happy Boys. Postupom času sa premenovali na Noel McCarthy and Band a pod týmto názvom kapela funguje dodnes.

Tomáš Halász: Odkiaľ si?
Slovensko je rozmanitejšie, ako si myslíme. Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Česi, Nemci, Poliaci, Chorváti, Srbi, Židia, Bulhari, Moravania, Rusi, cudzinci. A deti cudzincov. Mladí ľudia na fotografiách Tomáša Halásza sa všetci narodili na Slovensku. Avšak jeden alebo obaja rodičia každého z nich sem prišli z inej krajiny. Čo pre nich znamená ich cudzokrajný pôvod? Ako ovplyvňuje ich identitu? Kde majú domov? Ako vnímajú sami seba a ako ich vnímame my ostatní? A ako často počúvajú otázku: Odkiaľ si?

18. októbra 2019 Elektrárňa Piešťany
18:00 | diskusia | vstup voľný
20:00 | Noel McCarthy and Band (IR/SK)
21:00 | Bad Karma Boy feat. Peterson (SK/KE)
Vstupné na koncerty je 4 eurá

Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal jedinečným a najväčším podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku s medzinárodným významom.

Zdroj: Elektrárňa Piešťany