Farba betónu pristane

Vybrať farbu na betón nemusí byť až také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať. Do hry vstupuje niekoľko faktorov, ktoré samotný výber usmerňujú. Medzi najdôležitejšie patrí prostredie, v ktorom sa betónová plocha nachádza a spôsob, akým bude zaťažovaná. S tým totiž súvisia nielen estetické požiadavky, ale tiež požiadavky na odolnosť voči opotrebovaniu a užívaniu či spôsob predpokladanej údržby. To však nie je všetko.

Kvalita a dlhodobá životnosť

Tak ako každá farba aj farba na betón musí mať dobrú priľnavosť k podkladu, čím sa zabráni jej odlupovaniu. Zároveň by mala mať výbornú kryciu schopnosť, mala by byť odolná voči opotrebovaniu a poškodeniu oderom, ktoré môže vzniknúť aj pri presúvaní nábytku alebo iných predmetov. Dôležitou vlastnosťou je farebná stálosť, to znamená, že farba nezmení farebný odtieň v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu alebo iným faktorom. Pri použití v exteriéri by farba mala byť navyše schopná odolať rôznym poveternostným podmienkam, okrem slnečného žiarenia aj vysokým teplotám, dažďu, mrazu a snehu. K častým požiadavkám, v závislosti od miesta použitia, patria odolnosť voči pôsobeniu vody, čističom, pohonným hmotám, minerálnym olejom, zriedeným kyselinám a hydroxidom. Použitie farby musí byť bezpečné, farba nemá obsahovať toxické látky, ktoré by sa mohli uvoľňovať do prostredia a byť tak škodlivé pre zdravie alebo životné prostredie. Z hľadiska realizácie je ideálne, ak má farba na betón takú konzistenciu, aby ju bolo možné jednoducho a rovnomerne nanášať na celý povrch. A, v neposlednom rade, by farba na betón mala byť esteticky príjemná a zodpovedať štýlu a dizajnu interiéru či exteriéru.

Kedy nie je správny čas na realizáciu farby na betón

Farbu nie je možné aplikovať:

  • na čerstvý betón,
  • na betón v prostredí s vysokou vlhkosťou,
  • za nepriaznivých poveternostných podmienok, ako sú príliš vysoké alebo príliš nízke teploty alebo v silnom vetre či pri zvýšenej vlhkosti,
  • na betón, ktorý nie je správne pripravený, t.z. nie je dostatočne čistý alebo nemá dostatočné parametre.

V takýchto prípadoch je lepšie zvážiť iné možnosti pre povrchovú úpravu betónu alebo nájsť riešenie, ktoré vyhovuje daným podmienkam a požiadavkám.

Aplikácia farby na betón

Aby bola zabezpečená dlhá životnosť farby na betónovom podklade je potrebné dodržať nasledujúce odporúčania. Farba musí byť aplikovaná na kvalitný a vhodne pripravený betónový povrch, ktorý je čistý, zbavený prachu, nečistôt a olejových škvŕn. Betón by mal mať primeranú vlhkosť, aby farba mohla lepšie priľnúť na povrch. Súčasne by povrch betónu mal byť hladký a rovnomerný, aby farba mohla byť aplikovaná rovnomerne a vytvárala rovnomerné pokrytie na celom povrchu. Betón by nemal byť ošetrený rozmrazovacími látkami, ktoré môžu ovplyvniť priľnavosť farby a kvalitu aplikovaného náteru. Betón nesmie byť popraskaný alebo poškodený.

Farebný náter sa nanáša vhodným náradím priamo na betónový podklad. Prvý náter sa odporúča riediť s cca 10-20% vody podľa nasiakavosti podkladu. Po vyschnutí 1. náteru (cca 2-4 hod. v závislosti od použitej farby) sa aplikuje 2. neriedený náter. Po dôkladnom vyschnutí náteru (cca 7 dňoch), je náter plne zaťažiteľný. Na dosiahnutie dokonalého krytia a odolnosti náteru sa odporúča aplikovať minimálne dva nátery.

Farebná betónová podlaha nám pri dodržaní základných zásad pri výbere a realizácii farby na betón bude robiť radosť tak v interiéri ako aj exteriéri. Veľa vydarených projektov nás už neraz presvedčilo, že farba betónu pristane. Ak stále váhate a potrebujete sa uistiť, obráťte sa na odborníkov zo spoločnosti MUREXIN. Podelia sa s vami o bohaté skúsenosti a určite vám dobre poradia.

(Reklamný článok)