Ako pomôcť deťom v detských domovoch? Odpoveď je Buddy

Po 10 rokoch sa program Buddy rozširuje z Bratislavy aj do Piešťan a iných miest na západnom Slovensku.  Začal sa otázkou, čím sa dá zmysluplne pomôcť deťom z detských domovov.  Po skúšaní množstva kurzov, táborov a školení sa program vrátil k tomu, čo celý čas rozvíjal: každé dieťa z detského domova potrebuje mať dospelý vzor, ktorý ho bude sprevádzať životom.

Na Slovensku je v detských domovoch umiestnených približne 5 000 detí. Každý rok detské domovy opustí zhruba 500 detí a nových 500 do domovov príde.

Väčšina z nich má problémy zaradiť sa do spoločnosti, teda mať slušnú prácu a bývanie. Keď sú malé, sú predmetom ľútosti, veď za to nemôžu. Keď sú veľké, sú predmetom opovrhnutia, pretože už za to môžu. Je ťažké pochopiť, ako môžu nepracovať, ako môžu neprísť na dohodnuté stretnutie, ako môžu prepadnúť kriminalite, drogám alebo bezdomovectvu.

Deti vyrastajúce v rodinách vidia rodičov a učia sa od nich rozmýšľať, cítiť, prežívať a rozhodovať sa.  Deti bez takýchto možností trpia nedostatkom lásky, blízkosti, vzorov, nemajú kde vidieť, že je normálne nahnevať sa a zasa sa udobriť, vydržať, ísť do práce, aj keď sa človeku nechce, vrátiť sa domov a ráno ísť znova.

O deti v detských domovoch sa stará množstvo ľudí (mnohokrát príkladne), ktorých priamo alebo nepriamo platí štát za to, že im venujú pozornosť, pretože ich biologickí rodičia im nevedeli alebo nemohli venovať pozornosť, ktorá im patrí.

Stretnúť a mať reálny vzťah s dospelým človekom, ktorému by na nich záležalo a ktorý nie je platený za to, aby s nimi mal vzťah, je veľmi ťažké a takmer nemožné.  Program Buddy sa snaží vyplniť túto medzeru.

Prednáška o tom, čo deti z detských domovov potrebujú, čo ak to nedostanú a čo sa s tým dá robiť, sa bude konať v ŽiWelli 2. júna 2016 o 18.00 h.  Príďte sa aj vy zapojiť alebo si len vypočuť, aká dôležitá je výchova detí.

Text a foto: Tlačová správa