Výživová poradkyňa zo Sveta zdravia: Zabudnite na diéty, naučte sa jesť

V Piešťanoch je už 21. pobočka výživových poradní Svet zdravia. Sídli vo Vile Alexander, na Winterovej ulici č. 41, oproti piešťanskej nemocnice.

Určite i vy máte skúsenosť, že diéta, ktorá veľmi dobre fungovala na vašu kamarátku, na vás nezabrala. Čím to je? Pravdepodobne ste iný metabolický typ a váš organizmus potrebuje pre svoj správny chod iné potraviny. Vtedy pomôže stravovanie podľa vášho metabolického typu. Čo to vlastne je, nám vysvetlila výživová poradkyňa Sveta zdravia, Ing. Adriana Valková (na snímke).

Mohli by ste nám na začiatok povedať pár slov o metabolickej diagnostike?

Metabolická diagnostika KNT je unikátny systém, ktorý umožňuje určenie individuálneho typu metabolizmu (spaľovania). Vďaka nemu je možné zostaviť výživový plán a jedálny lístok tak, aby to viedlo k optimálnemu zdraviu a ideálnej telesnej hmotnosti.

Program používa kombináciu siedmich metabolických typológií a pomocou neho skombinujeme stravovanie na mieru, presne podľa vášho spaľovania.

Na základe metabolickej diagnostiky získame doporučené a nedoporučené potraviny, potraviny, ktoré napomáhajú spaľovať tuk a urýchľujú metabolizmus, a naopak potraviny, ktoré sú pre organizmus nevhodné, telo ich nedokáže spracovať a nastáva priberanie a zhoršovanie kondície a zdravotného stavu.

Ideálne je, pokiaľ klient absolvuje zároveň aj rozšírenú biochémiu krvi – či už u nás alebo svojho praktického lekára a výsledky nám prinesie. Potom tieto výsledky zahrnieme do jedálnička či celkových odporúčaní.

S akými odborníkmi spolupracujete?

Program komplexnej nutričnej typológie je vyvinutý lekármi a poprednými odborníkmi. Jedným z nich je aj RNDr. Petr Fořt, Csc., jeden z najuznávanejších odborníkov výživy v Českej republike. Verejnosť ho možno pozná aj z TV relácie „Pod pokličkou“, kde sa objavoval ako odborník výživy. V lekárskej rade Sveta zdravia sú okrem RNDr. Fořta aj uznávaní lekári a odborníci MUDr. Nývlt, MUDr. Vlasák, MUDr. Miedzenská a ďalší.

Akí klienti vás navštevujú najčastejšie?

Rôzni. Sú to klienti, ktorí potrebujú schudnúť, tých je určite najviac, ale aj klienti, ktorí potrebujú

pribrať, alebo sa potrebujú poradiť a pomôcť ohľadom zdravotného stavu alebo majú jednoducho len záujem o zmenu svojho životného štýlu.

Ako sa klientom darí? Nemajú obavy z toho, že je to opäť len nejaká diéta, ktorej výsledkom na konci bude jo-jo efekt?

Hneď na začiatku klientom jasne vysvetlíme, že o žiadnu diétu nejde, my klientov aj vzdelávame, učíme ich jesť, vedieme ich k tomu, aby sa aj po skončení programu vedeli sami orientovať vo výbere potravín a mali vedomosti aj v oblasti výživy.

A myslím si, že sú spokojní, pretože sa im darí, o čom svedčia aj naše výsledky s klientmi. Čo sa týka konkrétnych výsledkov, Svet zdravia sa môže pochváliť napr. klientom pánom Petrom Pridalom, ktorý za 10 mesiacov schudol až neuveriteľných 72 kg a jeho výsledky aj fotky už prebehli viacerými médiami.

Toto je taký „veľký“ výsledok, pretože pán Pridal išiel dole zo 158 kíl, ale máme aj množstvo klientov, ktorí zhodili viac ako 20, 15 či 10 kg. Samozrejme, pre niekoho je veľký výsledok povedzme aj dve kilá, ktoré mu chýbajú k jeho vysnívanej postave.

A niekto, naopak, potrebuje tie kilá pribrať. Spolupracovali sme aj s tvorcami relácie V siedmom nebi. Naša klientka Eva Rusnáková v priamom prenose dokázala zmeniť svoju postavu o štyri konfekčné veľkosti. Pre mnohé ženy sa tak stala inšpiráciou ako sa zbaviť prebytočných kíl.

Robíte ešte nejaké iné vyšetrenie ako je to na prístroji Tanita?

Áno, vykonávame ešte meranie na prístroji MaxPulse. Ide o certifikovaný photoplethysmograph a samotné vyšetrenie je neinvazívne, bezbolestné a absolvovať ho môže každý.  MaxPulse nám poskytne dôležité informácie o vašich cievach a stresovom zaťažení.  A tiež zistí predpoklad rozvoja obezity, diabetesu 2. stupňa, infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody a na základe výsledkov vieme odporučiť úpravu životosprávy k eliminovaniu týchto rizík.


Piešťanskú pobočku výživových poradní Svet zdravia nájdete vo Vile Alexander, na Winterovej ulici č. 41 (oproti Nemocnice A. Wintera).

Viac informácií na www.svet-zdravia.sk.


(Reklamný článok)