Vtipné fakty o praní, ktoré vám spríjemnia deň

Aj vy patríte do tej skupiny ľudí, ktorá o praní či žehlení príliš nepremýšľa? Nie ste v tom sami, veď napokon, na prvý pohľad sa predsa nejedná o nič zaujímavé, však? Boli by ste však určite milo prekvapení, ba možno až pobavení, čo všetko sa ta týmito obyčajnými domácimi prácami skrýva. Poďme sa na to pozrieť.

Pranie nebolo vždy voňavé

Presne tak, aj keď mnohí z nás považujú pranie bielizne za extrémne voňavú záležitosť, nebolo tomu vždy tak. Svoje oblečenie si síce prali už aj v starovekom Grécku či Ríme, spôsob, akým to však robili by nevoňal si nikomu z nás. Bielizeň totiž močili nielen vo vode, ale aj vo vlastnom moči.

Obria práčovňa v Bombaji

Hoci dnes našťastie žijeme v 21. storočí, stále existujú krajiny, kde automatická práčka nie je úplnou samozrejmosťou. V indickom meste Dhobi Ghat existuje najväčšia dedinská práčovňa, kde sa masovo perú odevy do škôl či nemocníc. Prevádzkuje ju približne 200 rodín a zaujímavosťou je aj to, že v nej perú len muži. Bielizeň sa ti pritom perie postarom, a teda v kamenných žľaboch, ktorých je zhruba 700.

Disney World

Prať by ste rozhodne nechceli ani v americkom zábavnom parku Disney World. Podľa informácií samotnej spoločnosti, sa tam denne vyperie približne 130-tisíc kilogramov oblečenia, čo teda predstavuje ošatenie pre 2000 zamestnancov. Šialené číslo, však? Ak by ste toto číslo chceli dosiahnuť doma, museli by ste prať každý deň nasledujúcich 44 rokov.

Viete, koľko práčok vyperiete za rok?

Spočítali ste si niekedy, koľko práčok vyperiete ročne? V prípade, že máte rodinu a vyperiete týždenne približne 4 práčky týždenne, za rok to urobí až 208 praní, pričom miniete vyše 30-tisíc litrov vody. Prekvapilo vás toto číslo?

Desiatky kilogramov pracieho prášku

Vyššie sme si povedali, koľkokrát o roka približne zapíname práčku, poďme sa však pozrieť na to, koľko za rok spotrebujete napríklad pracieho prášku. Vedzte či nie, ročne to vychádza na hlavu niečo cez 6 kilogramov, čo znamená, že štvorčlenná rodina spotrebuje niečo cez 24 kilogramov. Majte na pamäti však aj to, že čím kvalitnejší prací prášok používate, tým ho spotrebujete menej. Kvalitné pracie prášky sú totiž oveľa viac koncentrované, vďaka čomu šetríte nielen prací prostriedok a financie, ale aj našu planétu.

Pýtate sa, kde zoženiete kvalitný prací prášok? Online drogéria myAustria.sk ponúka obrovské množstvo kvalitných produktov priamo z Nemecka či Rakúska. Nájdete tu obľúbené značky, ako napríklad Sil, a v ponuke na vás čaká nielen prací prášok či aviváž, ale tiež účinný čistič škvŕn, odvápňovač či vône do osviežovačov.

Vo vesmíre je to naopak

Ak si myslíte, že periete akosi pričasto, ideálnym riešením by bol pre vás život vo vesmíre. Samozrejme srandujeme. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čo robia astronauti so špinavým oblečením? Práčku by ste na vesmírnej lodi hľadali len ťažko. Špinavé oblečenie preto jednoducho vyhodia do atmosféry, kde zhorí.

Dve hodiny času

Čo myslíte, koľko hodín strávite týždenne praním? Výskumy ukazujú, že aj napriek moderným technológiám strávite týždenne priemerne dve hodiny praním – áno, to aj vtedy, keď máte doma automatickú práčku. Väčšinu času pritom strávite triedením oblečenia či párovaním ponožiek. Čo potom ľudia v Indii, však?

V Amerike sušiaky na bielizeň nenájdete

Presne tak. Podľa výskumov len niečo málo cez 20% amerických rodín používa na pranie bielizne šnúru alebo sušiak. A ako sušia bielizeň ostatné rodiny? V sušičke.