Vŕtanie správnou rýchlosťou

Či už vŕtate do dreva, kameňa, kovu alebo iného materiálu, je dôležitá správna rýchlosť. Ako stlačíte tlačidlo na rukoväti? Vŕtanie správnou rýchlosťou nielenže ide rýchlejšie a s menšou námahou, ale tiež šetrí vašu vŕtačku a poskytuje lepší výsledok. Správny výber vŕtačky je dôležitý.

Správna rýchlosť vŕtania závisí od 3 vecí:

– Materiál, do ktorého vŕtate
– Priemer vŕtačky
– Materiál vŕtačky

Čím je materiál tvrdší, tým vyššia je rýchlosť… ale nie vždy

Spravidla je najlepšie vŕtať pri nízkych rýchlostiach do mäkkých materiálov, ako je borovica. Koniec koncov, nepotrebujete väčšiu rýchlosť a pomalajšia práca pomáha udržať vŕtačku dobre pod kontrolou. Tvrdšie materiály ako tvrdé drevo, oceľ a kameň vyžadujú vyššiu rýchlosť vŕtania. Ale materiál z nehrdzavejúcej ocele musíte vŕtať rýchlosťou, ktorá nie je príliš vysoká. Tento materiál má zložitú vlastnosť, pri zahrievaní sa stáva ešte ťažším.

Priemer vŕtačky

Čím je väčšia diera, ktorú chcete vyvŕtať, tým ťažšie musí vrták pracovať, čo má logický dôsledok, že na vykonanie úlohy budete potrebovať vyššiu rýchlosť.

To nie je vždy ideálne. Napríklad mäkké drevo sa môže rýchlo spáliť teplom. A pokiaľ nemáte stĺpovú vŕtačku, bude ťažké vyvŕtať dokonale rovnú dieru v správnej hĺbke, najmä v tvrdých materiáloch. Preto je vždy dobré predvŕtať veľké vrtné otvory s menším priemerom.

Materiál vŕtačky

Obzvlášť pri intenzívnom používaní vŕtačiek môže byť materiál, z ktorého sú vyrobené, vhodný na zváženie správnej rýchlosti. HSS (High Speed ​​Steel) je odolný materiál, ktorý je vhodný pre vysoké aj nízke rýchlosti vŕtania. Vŕtačky Hm (karbid volfrámu) sú ešte tvrdšie a odolnejšie a vhodné pre ešte vyššie rýchlosti, sú však tiež krehké a pri nesprávnom použití sa môžu zlomiť.

Tip na kúpu kvalitnej vŕtačky

Milwaukee PD-705 príklepová vŕtačka 240V

Vŕtačka Milwaukee PD-705 je univerzálny nástroj s 3 režimami pre rôzne aplikácie:

1. Režim skrutkovača

2. Režim vŕtania pri vŕtaní do dreva a kovu

3. Režim vŕtania s príklepom pre vŕtanie do muriva a betónu

Milwaukee HDE 13 RQX Jednorýchlostná vŕtačka

Výkonná 13 mm vŕtačka s vysokým krútiacim momentom pre veľké priemery vŕtania, elektronika s reguláciou otáčok, zaistenie vretena FIXTEC pre rýchlu zmenu vŕtania, otáčanie v smere / proti smeru hodinových ručičiek, ergonomický dizajn, kovová prevodovka, rukoväť s mäkkou rukoväťou, systém rýchlej výmeny káblov QUICK-LOK.

(Reklamný článok)