Vedecký brloh na tému Kryštalizácie a dotyk svetla

V ďalšom pokračovaní Vedeckého brlohu v Elektrárni Piešťany budú deti sledovať kryštalizáciu niektorých látok, pozorovať rast kryštálov a pokúsia sa ich aj vyfarbiť. To všetko pod vedením učiteľky chémie a výtvarnej výchovy Lucie Dovalovej. Už v sobotu 18. novembra o 10.00 h v Elektrárni Piešťany.

O kryštalizácii sa bežne učíme na hodinách chémie v základnej škole. Spoznávame jej princíp, podmienky, ale aj to, kde všade je možné kryštalizáciu pozorovať či využiť, teda nielen v laboratóriu, ale i v bežnom živote – kryštalizácia medu, lekváru, tvorba snehovej vločky, získavanie cukru z cukrovej repy, dokonca výroba syntetických drahokamov či rast krasových útvarov v jaskyniach.

Hoci kryštalizácia je proces, ktorý vyžaduje čas a veľké kryštáliky sa podaria vypestovať až za niekoľko dní či týždňov, na Vedeckom brlohu deti uvidia kryštalizáciu niektorých látok naživo. A keďže väčšina kryštálikov mnohých látok je priehľadná, pokúsia sa s tým niečo urobiť a kryštáliky „sfarbiť“ v polarizovanom svetle.

„Pripravíme si vzorky kryštálikov a pozrieme sa na ne cez improvizovaný polarizačný mikroskop, aký si môžete vyrobiť i doma. Na ukážku prinesiem aj rôzne kryštáliky a geódy,“ hovorí Lucia Dovalová a dodáva, až ak budú deti šikovné, budú si môcť zhotoviť fotografiu pestrofarebného kryštáliku cez mikroskop.

Vedecký brloh sa uskutoční v sobotu 18. novembra v Elektrárni Piešťany. Začína o 10.00 h. Vstupné: 1 euro/osoba.

(Reklamný článok)