V Piešťanoch má vyrásť moderný domov dôchodcov. Kedy sa tak stane?

V Piešťanoch vznikne nový polyfunkčný projekt Pri Vrbine, ktorého súčasťou má byť senior house od spoločnosti Casa Slovensko. Umiestnenie zariadenia v rámci projektu bude veľkým benefitom, nakoľko by klienti mali možnosť sa začleniť do živého mestského prostredia. Aktuálne projekt čaká na snáď už posledné hlasovanie na mestskom zastupiteľstve. Informácie o projekte poskytla v rozhovore štatutárka spoločnosti Casa Slovensko Martina Stroblová.

Ako by ste opísali Casa Slovensko, aké služby ponúkate svojim klientom?

Na Slovenskom trhu pôsobíme od roku 2014. Ako spoločnosť čerpáme skúsenosti z dlhoročných skúseností našich zakladateľov Casa Laiben, ktorý podobné služby poskytujú už 15 rokov v susednej Viedni. Jedná sa o koncept domácnosti, kde v jednej budove sú tri domácnosti po trinásť a štrnásť klientov. Každá domácnosť sa skladá z vlastnej jedálne, kuchyne a obývacieho priestoru, okolo ktorého sa nachádzajú jednotlivé izby klientov. V podstate, je to ako keby, taký 13-14 izbový byt s vlastnou terasou. Koncept ako má senior house Casa Slovensko nebol ešte tu na Slovensku doposiaľ realizovaný. Momentálne máme na Slovensku dve naše zariadenia, ktoré sa nachádzajú v Pezinku a v Bratislave.

Sme spoločnosť, ktorá je proklientsky orientovaná a naše rozhodnutia sú postavené na klientskej spokojnosti, k tomu aby sa klient cítil skutočne komfortne a bez obáv. Rovnako je pre nás veľmi dôležité, aby aj rodinný príslušníci klienta mali pocit istoty v tom, že je o neho dobre postarané. Našim cieľom je poskytnúť najmä individuálnu starostlivosť o klienta.

V projekte Pri Vrbine plánujeme priniesť dve budovy, v jednej budove vieme umiestniť 40 klientov. V zariadeniach si nájdu klienti zvýšený komfort, pretože budú mať jednolôžkové izby, čo je na Slovensku neštandardným.

 

Aké sú benefity vášho zariadenia?

Jednak, rodinný príslušníci majú voľný prístup, ktorý nie je obmedzený a môžu navštíviť svojich blízkych ktorúkoľvek hodinu. Všetky izby v našich zariadeniach sú vybavené vlastným sociálnym zariadením, ktoré je bezbariérové. Súčasťou našich zaradení je kuchyňa, obývačka, jedáleň a rovnako aj terasa, kde môžu tráviť klienti spoločne čas.

Ďalším benefitom je veľmi dobré podchytenie zdravotníckej starostlivosti, ktoré sa stále aj naďalej snažíme rozvíjať. Umiestnili sme priamo do našich zariadení zdravotné sestry, spolupracujeme aj s mnohými obvodnými lekármi a máme zmluvu s nemocnicou Milosrdní bratia, ktorí pre nás poskytujú odborné zdravotné služby. Každé zariadenie má aj svojho všeobecného lekára, ktorý zabezpečuje zdravotnú starostlivosť. Súčasťou nášho centra sú aj rehabilitačné miestnosti s rehabilitačným personálom, čo je tiež obrovským benefitom pre našich klientov.

 

V čom sú vaše služby iné od konkurencie?

Jednoznačne je to náš proklientský prístup na ktorý dbáme, pretože je to niečo, čo na Slovensku nie je až takým bežným štandardom. Zároveň sa snažíme skutočne dbať na to, aby náš celý náš personál bol skutočne tím dobrých odborníkov, ktorí rozumejú rôznym diagnózam, zdravotným či psychickým. Tým dokážeme vytvárať aj väčší komfort nášmu klientovi. Neustále sa snažíme zveľaďovať prostredie, v ktorom naši klienti žijú a prispôsobujeme ich potrebám.

 

V akom stave sa momentálne nachádza senior house v Piešťanoch?

Aktuálne plánujeme budovať ďalšie zariadenia, jedným z nich má byť náš Senior house v Piešťanoch, ktorý sa má nachádzať v pripravovanom projekte Pri Vrbine. Momentálne sa projekt nachádza ešte stále pri riešení stavebného povolenia, ktoré sa veľmi neštandardne predlžuje.

Bohužiaľ stretávame sa pri projekte Pri Vrbine s prekážkami v stavebnom konaní, o ktoré sa požiadalo ešte v roku 2020. Projekt stále čaká na hlasovanie mestského zastupiteľstva, čo nás osobne veľmi mrzí, pretože vieme, že Piešťany nemajú doriešenú otázku poskytovania služieb prostredníctvom domova dôchodcov. Na základe predošlých rozhovorov vieme, že by mesto naopak uvítalo takúto starostlivosť a senior house ako taký v ich meste.

(Reklamný článok)