Triky, ako behom pár minút vrátiť šperkom ich niekdajší lesk a krásne krivky

Zlato má tendenciu časom blednúť, striebro tmavne a kryštály a kamene sa zakaľujú a strácajú pôvodný lesk. Všeobecne platí, že prvý, druhý aj tretí materiál je preto potrebné vyčistiť. Navyše nie z času na čas, ale pravidelne!

Pokiaľ ale neviete, ako na to, prezradíme vám niekoľko trikov, ako prinavrátiť týmto klenotom ich niekdajšiu krásu v pohodlí domova a bez toho, aby ste sa museli uchýliť k pomoci sprejov a špeciálnych prípravkov z  obchodu.

Čisté zlato

Vedeli ste o tom, že lesk zlata môže obnoviť aj svetlé pivo? Krásny zlatý šperk stačí iba párkrát utrieť do tejto tekutiny namočenou handričkou. Výsledok zafixujte vyleštením suchou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Ešte jednoduchšie riešenie: do pohára vody pridajte pár kvapiek ľubovoľného čistiaceho prostriedku a čajovú lyžičku jedlej sódy. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín v roztoku. Opláchnite pod tečúcou vodou – a váš prsteň alebo náramok je ako nový!

Striebro ako z rozprávky

Na striebre už pivo testovať neodporúčame. Pomôcť ale môže soľ a jedlá sóda zaliate vriacou vodou. Nechajte tento roztok pôsobiť na šperku a potom opláchnite a vyčistite. Pri šperkoch, ktoré majú kamene to nerobte. Aby vám tiež striebro neoxidovalo, pravidelne ho noste, pretože v šperkovnici bude tmavnúť rýchlejšie.

Nový diamantový prsteň čistiť nemusíte. Staršiemu šperku však môže pomôcť roztok vlažnej vody s mydlom alebo čistiacim prostriedkom na riad. Vyvarujte sa tých, ktoré obsahujú chlór a kyseliny, aj keď by drahým kovom tieto látky neublížili, kameňom už áno.

Vyskúšajte aj citrónový éterický olej nakvapkať do pohára s vodou. Nechajte v nich šperky 5 minút a budú ako nové. Na osvieženie lesku šperkov pomôže aj zubná pasta. Stačí zvoliť mäkkú kefku a utierať veľmi opatrne. S akýmikoľvek šperkami by sa malo narábať čo najopatrnejšie. Preto si dávajte pozor aj na to, kde a pri akých činnostiach ich nosíte a akú telovú kozmetiku používate.

(Reklamný článok) Zdroj obrázka: Almarina/Shutterstock.com