Režisér Nvota o hre Gazdova krv: Absurdná logika trvalo šokuje

Divadlo Astorka Korzo 90 uvedie divákmi aj kritikmi oceňované predstavenie na motívy prózy Rudolfa Slobodu v stredu 18. marca o 19.00 h v piešťanskom Dome umenia.

Prečítajte si, čo o tejto hre napísal na web stránke Divadla Astorka režisér Juraj Nvota:

„Často režírujem hry, ktorých hrdinovia sa prechádzajú popri Temži, Neve, Seine, bývajú na 5th Avenue alebo na Heldenplatzi alebo v Brne. Neviem, prečo mi takú radosť spôsobuje, že náš Gazda žije pri rieke Morave, jeho žena chodí na Kramáre a spomínajú sa aj Tatry, PKO, Lomnický štít a Klub spisovateľov. Gazda pri jednom výsluchu na Februárke priznáva „Červené tehly, čierni cigáni, krajina okolo Lamača, nevidel som ťa od vlani“… ako mu chýbala, keď pracoval v Ostrave v bani. Aj mne sa v divadle často cnie za Slovenskom. Lepšie sa mi zabáva na našej zemi, na našich starostiach, na našej veľkosti, na sebe. Známe reálie potešia.

Medzi svojich sedem divov sveta rátam aj stretnutie s filozofom a spisovateľom Rudolfom Slobodom. Originálne absurdná logika trvalo šokuje. Keď je postava jeho príbehu vydesená napríklad z televízneho filmu o van Goghovi, vylezie na jabloň a pooberá jablká. V obyčajných situáciach nachádza neobyčajné posolstvá. Rudolf Sloboda veril vo všeličo, medziiným aj v to, že ako ľudia sa potrebujeme a nemôžeme jeden bez druhého žiť, že raz nastane skromnosť, ktorá ale nemôže vyplývať z nedostatku a ľudia sa budú vyžívať v komunikácii medzi sebou.

Bolo tu už veľa pokusov pretlmočiť Slobodovo bohatstvo románov do filmového či divadelného scenára. Ondrej Šulaj zvolil k vesmíru Slobodovej skúsenosti, vedomosti a fantázie autorský prístup. Snáď ani samotný autor by sa nevedel tak autorsky postaviť k svojmu autorstvu. Astorka je mu vďačná, že sa môže aj so svojimi divákmi prinavrátiť k živej spomienke a prameňu svojich začiatkov.“


Ocenenia pre divadelnú hru Gazdova krv: DOSKY 2011 – Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny za postavu Ženy (Szidi Tobias), Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny za postavu Gazdu (Miroslav Noga)

Termín predstavenia: 18. marca o 19.00 h

Miesto: Dom umenia

Vstupné: 14 eur / 15 eur kúpiť online


Text a foto: astorka.sk