Merkúr, Logik alebo Dostihy a stávky: Hračky, ktoré obstáli v skúške času

Tiež by ste u seba na povale našli skákaciu gumu, domino alebo hru Človeče, nehnevaj sa? Mnohé z týchto hračiek vznikli pred desiatkami rokov, napriek tomu aj dnes dokážu vyčariť úsmev na tvári. Čo stojí za úspechom hračiek, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu?

Kúzlo tkvie v jednoduchosti
Tajomstvo úspechu týchto retro hračiek a hier tkvie paradoxne v ich geniálnej jednoduchosti. V súčasnej dobe so sebou nesú ešte jednu nepopierateľnou výhodu. Hračky, s ktorými si predtým hrali naši prarodičia, dnes úspešne preklenujú generačné mosty a k jednému stolu tak privádzajú doslova celú rodinu. Tak vytiahnite obľúbené spoločenské hry a bavte sa.

Merkur – stavebnica, s ktorou sa hral aj Otto Wichterle
Legendárna česká stavebnica Merkur, ktorá sa môže chváliť už viac ako storočnou tradíciou, bola svojho času splneným snom každého malého technika. Z jednotlivých súčiastok postavíte nepreberné množstvo modelov – postupovať pritom môžete buď podľa priloženého návodu alebo podľa vlastnej fantázie. Ostatne práve tú v roku 1961 využil aj Otto Wichterle, keď pomocou stavebnice zostrojil prvý stroj na odlievanie mäkkých vnútroočných šošoviek.

Logik – aj kombinatorika môže byť zábavná
Tradičná hra pre dvoch hráčov má svoje korene až v ďalekom Izraeli, kde vznikla pod názvom Mastermind. Prvá verzia obsahovala štvormiestne kódy, ktoré sa zostavovali zo šiestich farieb, zložitejší variant Super Mastermind potom ponúkol päťmiestny kód a osem farieb. Vo vtedajšom Československu sa hra do povedomia ľudí zapísala jednoducho ako Logik. Ostatne bez logického uvažovania si pri nej veľmi neškrtne. Vašou úlohou je totiž odhaliť, ktorú kombináciu farebných štipcov ukrýva váš protihráč pod strieškou, a to v priebehu len 10 pokusov.

Dostihy a stávky – podpultové tovar
Dostihy a stávky tento rok oslávili už 35. narodeniny. Herná stratégia – kupovať tie najlepšie kone, tvoriť stajne a vsádzať na jednotlivé dostihy – sa roku 1984 zrodila v hlave Ladislava Mareša. Naozajstný záujem ľudí o hru ale vzbudil až článok v denníku Rudé právo, ktorý poukazoval na kapitalistické praktiky a nerešpektovanie socialistickej morálky. Doslova cez noc sa tak z Dostihov a stávok stal vyhľadávaný podpultový tovar.

Zaspomínajte aj vy na svoje detstvo – na Heureka.sk nájdete celý rad hračiek a hier, s ktorými ste vyrastali. Prizvite k spoločnej hre i svojich potomkov a zabavte sa za dlhých zimných večerov.

(Reklamný článok)