Hudbou kultivuje ľudí po celsom svete, Jozef Lupták príde aj do Piešťan

Osemnásť rokov vytvára festival Konvergencie, hrá po celom svete od Nového Zélandu až po Afriku a s vierou, že to má zmysel kultivuje spoločnosť svojim umením. Jozef Lupták rád plní violončelom svoje sny a robí tým krajší aj svet okolo nás. Tak je to aj teraz, keď prichádza so sólovým hudobným projektom Free in One. Predstaví sa s ním 26. marca o 19.30 h v Elektrárni Piešťany.

Názov Free in One vystihuje CD v mnohých rovinách – zvukovou hravosťou významu, vo vyjadrení vlastnej osobnej i tvorivej slobody v komplexnosti výrazu, no zároveň aj v spojení rôznych hudobných výpovedí jednotlivých skladieb do jedného celku.

„Keď som bol malý chlapec, okrem violončela som veľmi chcel hrať aj na bicích. A tak som sa hru na bicích istý čas učil súkromne. Často som si sám pre seba spieval melódie, ku ktorým som súčasne vytváral ústne rytmy. Miešal som ich s melódiami a vytváral si tak vlastný hudobný svet. S violončelom som sa ho odvážil spojiť, až keď som mal tridsať rokov a pripravoval som projekt CELLO venovaný Johannovi Sebastianovi Bachovi. Odvtedy som toto spojenie postupne zaraďoval do sólových koncertných programov a stalo sa súčasťou môjho vlastného hudobného jazyka. Na CD som sa ich pokúsil nahrať pred 15 rokmi, no nebol som s výsledkom spokojný. Teraz však dozrel ten správny čas a ja Vám s radosťou predstavujem Free in One – violončelo, môj hlas a ústne rytmy – moje vlastné kompozície doplnené skladbami Tavenera, Blocha a Godára,“ dodal Jozef Lupták.

Vstupenky na jeho koncert sú v predpredaji v Elektrárni Piešťany a cez Ticketportal: https://www.ticketportal.sk/Event/Jozef_Luptak_FREE_IN_ONE

(Reklamný článok) Foto: Zuzana Šumská