Dom umenia je opäť otvorený, pozrite si program na január

Po vynútenej prestávke sa v najväčšom jednosálovom kine na Slovensku opäť začína premietať. Dom umenia Piešťany má v januári na programe aj nový film režiséra Stevena Spielberga West Side Story. na konci mesiaca si prídu na svoje milovníci operných árií vďaka priamemu prenosu z MET Opera New York. Na základe platných opatrení sú všetky projekcie v režime OP.

20. januára o 18.00 h West Side Story

Muzikál West Side Story podľa scenára od Tonyho Kushnera, držiteľa Pulitzerovej ceny a Tony a v réžii oscarového Stevena Spielberga prináša klasický príbeh rivality a mladej lásky v New Yorku v roku 1957.

West Side Story je filmová adaptácia pôvodného predstavenia na Broadwayi z roku 1957. Pôvodnú choreografiu vytvoril Jerome Robbins
podľa scenára Arthura Laurentsa, hudbu zložil Leonard Bernstein. Film prináša príbeh lásky a rivality medzi členmi dvoch teenegerských pouličných gangov Jest a Sharks grupujúcich sa z dvoch rôznych etnických skupín prisťahovalcov z Portorika a potomkami prisťahovalcov z Európy.

„Pred týmto filmom mám z celej svojej kariéry asi najväčší rešpekt. West Side Story je určite najlepšia hudba, aká bola napísaná pre divadlo a ktorú všetci poznáme,“ hovorí Steven Spielberg. „Je to až desivé, keď sa máte pozrieť na také veľdielo inými očami a inou vnímavosťou a zároveň sa nespreneveriť asi najlepšej divadelnej hudbe. Som presvedčený, že výborné príbehy by sa mali rozprávať stále znova a znova, sčasti aj preto, aby odrážali iné perspektívy a momenty v čase produkcie. West Side Story znamená veľa pre veľa ľudí a ja som nadšený, že mu môžem vdýchnuť nový život a podeliť sa oň s novým publikom.“

Réžia: Steven Spielberg

Hrajú: Ansel Elgort, Adriana DeBose, David Alvarez, Brian d’Arcy James, Corey Stoll, Josh Andrés Rivera, Rita Moreno, Rachel Zegler

Muzikál, Dráma, USA 2021, slovenské titulky, 156 min. MP-12

Vstupné: 5,- €


24. januára o 18.00 h Milan Kundera: Od žartu k bezvýznamnosti

Prečo dielo Milana Kunderu tak zaujalo po celom svete? Prečo odišiel do Francúzska a začal písať vo francúzštine? Čo je za tým, že bránil prekladom svojich posledných románov do češtiny? Prečo sa vyhýba kamerám a publicite? Dokument o Kunderovom diele nás zavedie do jeho rodného Brna, do čias, keď študoval a učil na FAMU, alebo do obdobia normalizácie, kedy mu bolo bránené v tvorbe a nebol vydávaný, hoci už žal úspechy v zahraničí. Napriek tomu uviedol hru Jakub a jeho pán s J. Bartoškom, avšak pod iným menom. V polovici 70. rokov využil pozvanie univerzity v Rennes a začal tam prednášať.

V r. 1979 ho české úrady zbavili občianstva. Kundera to komentoval slovami: „Vtedy všetko ovládali Rusi a práve Rusi rozhodli, že už nie som Čech.“ Prezident Mitterand mu udelil francúzske občianstvo. Svoj najslávnejší román Neznesiteľná ľahkosť bytia vydal už ako Francúz. Neskôr však už neudeľoval súhlas so sfilmovaním svojich diel.

Réžia: Miloslav Šmídmajer

Hrajú: Milan Uhde, Jiří Bartoška, Jan Kačer, Jean-Claude Carrière, Yasmina Reza, Bernard-Henry Levy, Milan Kundera, Nicolas Briançon a ďalší

Dokumentárny film, Česká republika 2021, originálna verzia, 95 min. MP-12

Vstupné: 5,- € / zľavnené 4,- €


25. januára o 18.00 h Spencer

Počas vianočných sviatkov s kráľovskou rodinou na panstve Sandringham v anglickom Norfolku sa Diana Spencer (Kristen Stewart), v snahe vyrovnať sa s psychickými problémami, rozhodne ukončiť svoje desať rokov trvajúce a dávno vychladnuté manželstvo s princom Charlesom. Hoci sa množia zvesti o aférach a rozvode, na Vianoce sa musí o všetkom mlčať a predstierať pohodu v rodine. Je tu jedlo a pitie, streľba a lov. Diana tú hru pozná. Ale tento rok to bude úplne inak. Film SPENCER rozpráva o tom, čo sa mohlo odohrať počas tých pár osudných dní.

Réžia: Pablo Larraín
Hrajú: Kristen Stewart, Timothy Spall, Jack Nielen, Jack Farthing, Stella Gonet

Životopisný, dráma, USA 2021, české titulky, 117 min., MP-15

Vstupné: 5,- €


27. januára o 18.00 h Nie je čas zomrieť

James Bond, agent 007, skončil aktívnu službu a užíva si zaslúžený oddych na Jamajke. Pokoj však nemá dlhé trvanie – objaví sa totiž jeho starý priateľ Felix Leiter z CIA a požiada ho o pomoc. Misia na záchranu uneseného vedca sa ukáže byť oveľa zradnejšou, ako spočiatku vyzerala. Bond sa počas nej dostane na stopu nevyspytateľného zločinca, ktorý disponuje nebezpečnou a veľmi ničivou novou technológiou.

Réžia: Cary Joji Fukunaga
Hrajú: Daniel Craig, Rami Malek, Ana de Armas, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Lashana Lynch

Akčný thriller, USA / UK 2020, slovenské titulky, 163 min. MP-15

Vstupné: 5,- €


29. januára o 18.55 h Rigoletto – priamy prenos z MET Opery New York

Režisér Barlett Sher, držiteľ ceny Tony, vytvoril odvážne nové poňatie Verdiho tragédie. Presunul dej opery do Európy 20. rokov minulého storočia. Nesmrteľné dielo vrcholného predstaviteľa romantickej hudobnej drámy vzniklo podľa námetu slávnej tragédie Victora Huga Kráľ sa baví. Vynikajúci baritonista na vrchole svojich síl Quinn Kelsey sa na javisku MET prvý krát objaví v úlohe Rigoletta.

Obsadenie: Quinn Kelsey (Rigoletto), Rosa Feola (Gilda), Piotr Beczała (Duke of Mantua)

Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku

3 hodiny 10 minút (2 prestávky), v talianskom jazyku s anglickými a slovenskými titulkami

Vstupné: 12,- € / zľavnené vstupné 6,- €


Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni Domu umenia Piešťany. Tel: 033/24 58 001 pondelok – piatok od 14.00 do 17.00 h a hodinu pred predstavením.

(Reklamný článok)

Titulná fotka z opery Rigoletto / Photo Ken Howard Met Opera