Chudnúť chceme najviac na začiatku roka. Prečo nám to dlho nevydrží?

Najväčšia motivácia schudnúť sa nás drží hlavne na začiatku nového roka. Končí totiž obdobie neúspechov a začína niečo nové. Výzvy a predsavzatia sa zdajú byť zase o niečo dosiahnuteľnejšie a presvedčenie o ich uskutočnení je oveľa silnejšie. A aj vďaka problémom so zapnutím nohavíc, ktoré sa cez sviatky záhadným spôsobom zrazili, i potrebnejšie.

Prečo ale držíme diéty len pár týždňov a prečo už po prvých troch alebo štyroch cvičeniach končí permanentka do fitka v koši?

Na to, prečo nadšenie súvisiace s novoročným predsavzatím postupom času opadá a vízie efektívneho chudnutia sa stráca v nedohľadne, sme sa opýtali odborníčky na výživu Ing . Adriany Valkovej.

Samozrejme by bolo lepšie začať už pred Vianocami, napriek tomu si myslím, že najväčší problém je v tom, že ľudia majú svoje tradície a zvyky, ktoré roky dodržiavajú. A tie tradície, ktoré máme zakorenené na Slovensku, sú cez sviatky a na Silvestra hlavne o prejedaní sa a niekedy aj pitie alkoholu. Pre tých, ktorí by chceli začať s chudnutím pred začiatkom roka, by to teda počas sviatkov znamenalo vystúpiť z tej svojej komfortnej zóny. Bohužiaľ by z nej nevystupovali len oni, ale musela by sa tým pádom zapojiť aj rodina. A to si myslím, že je ten najzávažnejší dôvod, prečo ľudia všeobecne odďaľujú chudnutie a zmenu v stravovaní až na obdobie po Novom roku.

Aká bola potom u týchto ľudí reálna úspešnosť? Koľko z nich ciele schudnúť a zmeniť doterajší životný štýl skutočne dosiahlo?

Ja si myslím, že to bolo tak päťdesiat na päťdesiat. Skôr záležalo na tom, prečo tí klienti prišli. Či to bolo len preto, že ich „vyhecovalo“ to, že je nový rok, tak to väčšinou nestačí. Ale ak tam bola nejaká hlbšia motivácia, tak to samozrejme už išlo. Dôležitejšie bolo teda to, prečo ten konkrétny človek prišiel.

Dá sa nejako zabrániť tomu, aby sme svoje predsavzatia týkajúce sa zlepšenia kondície neporušovali? Dá sa vôľa zmeniť svoj život k lepšiemu nejako posilniť?

Myslím si, že určite áno. V prvom rade je to o tom, že keď ten človek príde, musí hlavne veriť sám v seba. Nie v to, že je nový rok, a tiež sa nesmie báť prípadného zlyhania. Pretože sa jedná väčšinou o ľudí, ktorí k nám neprišli prvýkrát. Sú to takzvaní „dietári“, ktorí už nejaké diéty skúšali. Ale pretože neboli úspešní, tak prídu k nám a hľadajú u nás dôvod, prečo schudnúť. Podľa mňa je to len o tom si trochu veriť a zároveň s tým vyhľadať nejakého výživového špecialistu, ktorý je v tom úsilí niečo zmeniť, schopný pomôcť.

Človek sa z vlastného rozhodnutia nemení, človek k zmenám dospieva, píše v jednom zo svojich článkov Jan Majer, šéfredaktor webu Psychologie.cz. Myslíš si, že by sa toto dalo aplikovať aj na fakt, že chudnutie a zmenu životného štýlu začne veľa ľudí brať naozaj vážne, až keď im hrozia zdravotné problémy, a dospejú k tomu, že preto, aby si zdravie zachovali, musia vo svojom živote skutočne niečo zmeniť?

Podľa môjho názoru to bohužiaľ pravda je. Ja sa riadim sa mottom „Čím väčší je pád, tým väčší je posun dopredu“. A v tomto prípade to platí dvojnásobne. Je to stále o tom, že keď klient príde, tak tou hlavnou motiváciou schudnúť bohužiaľ býva väčšinou vzhľad, nie zdravie. A radikálne sa o zmenu životného štýlu začnú zaujímať, až keď dôjde k nejakým závažným zdravotným problémom, napr. zvýšený cholesterol, diabetes alebo bolesti kĺbov.

Čo si všeobecne myslíš o novoročných predsavzatiach spojených s chudnutím a zlepšením stravovacích návykov? Nie je jednoduchšie, než čakať so zmenou až do konca roka, jednoducho začať, bez ohľadu na to, aký deň je v kalendári?

Kto chce vo svojom živote urobiť nejakú zmenu, tak musí byť jednoducho odhodlaný a musí s ňou začať okamžite. Nie čakať na deň, ktorý bude vhodný.

„Čím väčší je pád, tým väčší je posun dopredu“, toto motto platí v prípade zmeny životného štýlu a chudnutie dvojnásobne. Veľa ľudí k tomu pristúpi zodpovedne bohužiaľ až v momente, keď nastanú závažné zdravotné problémy.

Mohli by ste nám ešte povedať pár slov o Svete zdravia? Pre akých klientov je Svet zdravia určený?

Svet zdravia je centrum, v ktorom ľudia nájdu pomocnú ruku a odborné vedenie nutričných špecialistov na ceste k optimálnej hmotnosti, zlepšeniu kondície a zdravotného stavu. Učíme ľudí jesť, stravovať sa tak, aby ich telo bolo v kondícii a ich metabolizmus fungoval bez problémov.

Akým spôsobom zistíte metabolizmus klienta, resp. že jeho metabolizmus nie je v poriadku?

Využívame komplexnú nutričnú typológiu. Je to vlastne metabolický test, ktorý je akýmsi priesečníkom 7 typológii, ktoré sa venujú metabolizmu a navodeniu optimálneho zdravotného stavu a jeho výsledkom je jedálny lístok, ktorý je klientovi ušitý na mieru. Na základe odpovedí klienta v komplexnej typológii získame doporučené a nedoporučené potraviny, potraviny, ktoré napomáhajú spaľovať tuk a urýchľujú metabolizmus, a naopak potraviny, ktoré sú pre organizmus nevhodné, telo ich nedokáže spracovať a nastáva priberanie a zhoršovanie kondície a zdravotného stavu. Ideálne je, pokiaľ klient absolvuje zároveň aj rozšírenú biochémiu krvi – či už u nás alebo svojho praktického lekára a výsledky nám prinesie. Potom tieto výsledky zahrnieme do jedálnička či celkových odporúčaní.

S akými odborníkmi spolupracujete?

Program komplexnej nutričnej typológie je vyvinutý lekármi a poprednými odborníkmi. Jedným z nich je aj RNDr. Petr Fořt, Csc., jeden z najuznávanejších odborníkov výživy v Českej republike. Verejnosť ho možno pozná aj z TV relácie „Pod pokličkou“, kde sa objavoval ako odborník výživy. V lekárskej rade Sveta zdravia sú okrem RNDr. Fořta aj uznávaní lekári a odborníci MUDr. Nývlt, MUDr. Vlasák, MUDr. Miedzenská a ďalší.

Čo by si poradila tým, ktorí to myslia s predsavzatím schudnúť a začať žiť zdravo naozaj vážne, aby neskĺzli k svojim starým návykom?

Dôležité je naozaj začať. A potom je tiež veľmi dôležité ignorovať všetkých „pochybovačov“ okolo a veriť sám v seba. Pretože máme vždy možnosť vybrať si cestu, vždy máme dve možnosti, k zmene sa preto treba postaviť čelom a naozaj s ňou začať.


Chcete aj Vy svoj vlastný „chudnúci“ plán vo Svete zdravia Piešťany na mieru?

Bežná cena vstupnej konzultácie je 15,90€. Kto sa prihlási do 15.02.2018 cez portál zpiešťan, dostane 50% ZĽAVU a ak sa prihlási vo dvojici získa vstupnú konzultáciu pre partnera ZDARMA. Môžete sa objednať na tel: 0948903016, email: piestany@svet-zdravia.sk alebo príďte do Sveta zdravia na Winterovu ul. 41, /zdravotnícke zariadenie Vila Alexander, vchod cez lekáreň Dr.Max, 1. poschodie/

Tešíme sa na Vás, za kolektív Svet zdravia Ing. Adriána Valková


(Reklamný článok) Foto/Credit: Unsplash.com/Christopher Campbell