Cestovala po svete, teraz pomáha mamám

Vyrastala v Piešťanoch, precestovala viacero krajín, pracovala v päťhviezdičkovom hoteli, no nakoniec sa usadila vo Vrbovom a osud ju priviedol k pomoci ženám a matkám. Certifikovaná poradkyňa pri dojčení a trojnásobná mama Ing. Markéta Vartíková nám porozprávala viac o tom, čomu sa venuje.

Markéta, ty si vyštudovaná inžinierka, ako si sa stala laktačnou poradkyňou a v akej sfére si pôsobila predtým, než si sa rozhodla naplno svoj čas venovať tomuto poslaniu?

Vyštudovala som ekonomické zameranie a ešte počas štúdia som pôsobila v cestovnom ruchu. Pracovala som v zahraničí – v Taliansku, v Nemecku, najdlhšie (2roky) som žila v Anglicku, dokonca som istý čas pobudla na Aljaške. Boli to všetko nielen skvelé pracovné skúsenosti a škola života, ale keďže cestovanie milujem, bola to hlavne úžasná šanca zažiť a spoznať danú krajinu lepšie ako bežný dovolenkár. Na Slovensku som neskôr pracovala viac-menej v administratíve.

Až počas posledného tehotenstva som sa intenzívne začala zaujímať o vzťahové rodičovstvo, ku ktorému dojčenie nepochybne patrí. V máji 2015 som ešte s malou dcérkou v šatke absolvovala kurz v o.z. Mamila a získala tak certifikát laktačnej poradkyne. Odvtedy sa venujem poradenstvu pri dojčení.

Ako tieto poradenstvá prebiehajú a čo počas nich s matkami riešiš?

Kontaktujú ma čerstvé mamičky, ktoré majú s dojčením problém, ale aj také, ktoré sa chcú len uistiť, či robia všetko správne. Ženy po pôrode sú veľmi citlivé a často sú zúfalé, keď im v pôrodnici prinesú bábätko na dojčenie a ono to vôbec nefunguje tak ľahko a prirodzene, ako očakávali. Veľakrát spôsobí problém nesprávna technika dojčenia – vtedy stačí len malá zmena polohy a úprava prisatia a mamička dojčí bez bolesti.

Vždy zisťujem príčinu problému a navrhnem kroky, ktoré pomôžu problém aj jeho príčinu odstrániť. Stáva sa, že matky sú už z pôrodnice presvedčené, že majú málo mlieka alebo že ich mlieko je „slabé“ a bábätku nestačí, preto preventívne dokrmujú umelým. Často je ale problém niekde inde. Ženy majú mlieka dosť, len je potrebné pomôcť bábätku ho vypiť viac. Čím skôr mamička vyhľadá odbornú pomoc, tým jednoduchšie je problém vyriešiť.

Čerstvé mamičky ťa niekedy zvyknú kontaktovať už počas pobytu v pôrodnici. Stretla si sa tam niekedy s predsudkami alebo odmeraným prístupom zo strany personálu?

Mala som zatiaľ iba jednu nepríjemnú skúsenosť, kedy mi sestra z novorodeneckého oddelenia dávala najavo, že som tam navyše, pritom ona sama tejto mamičke nevedela pomôcť: odporúčala jej zatnúť zuby a bolesť vydržať. Necitlivý prístup však môže psychike čerstvej matky naozaj uškodiť.

Pohodové dojčenie totiž záleží nielen od pohody a pozitívneho naladenia samotnej matky, ale veľkou mierou sa na dojčení podieľa aj jej okolie. Ak sa matka cíti v bezpečí a dostáva podporu od najbližších (či už od personálu v prvých dňoch v pôrodnici alebo potom od rodiny doma), je veľká šanca, že počiatočné problémy prekoná a bude dojčiť.

Ak sa však cíti v ohrození a každý, s kým príde do kontaktu, podlomí jej rodičovské kompetencie, dostáva neodborné, prípadne zavádzajúce rady a odporúčania, môže byť jej začiatok materstva poriadne náročný.

Okrem poradenstiev organizuješ aj kurzy pre tehotné. Ako pomáhajú tieto kurzy tehotným ženám?

Kurzy prípravy na dojčenie a materstvo pre tehotné robím v Piešťanoch už vyše roka, aj keď túto myšlienku som nosila v hlave už dlhší čas. Aktuálne kurzy prebiehajú buď v rámci jednej soboty, aby sa ich mohli zúčastniť aj pracujúce ženy s partnermi, alebo sú rozdelené do dvoch častí v dopoludňajších hodinách, čo zase viac vyhovuje ženám, ktoré majú v tom čase deti v škôlke alebo v škole, prípadne už sú tesne pred pôrodom na MD.

Za 8 hodín preberieme viacero tematických okruhov, budúce mamičky teda získajú komplexné informácie o vplyve pôrodu na dojčenie, cez nácvik vhodných techník dojčenia, osvoja si prevenciu a prvú pomoc pri najčastejších problémoch v prvých dňoch po pôrode, dozvedia sa množstvo dôležitých informácií o materskom mlieku a o vplyve dojčenia na vývin a zdravie bábätka.

Budúce mamičky si v rámci kurzu na bábikách nacvičia základný úväz bábätka do šatky a získajú informácie o ergonomickom nosení detí, ako aj úvod do tzv. kontaktného rodičovstva, čo je spôsob starostlivosti o dieťatko v súlade s jeho potrebami. Aktuálne termíny kurzov sú vypísané na mojej stránke www.mamanablizku.sk.

Pomôžem budúcim mamičkám zorientovať sa v spleti informácií, ktoré sa na ne valia z internetu. Odporučím im kvalitné zdroje a pridám vlastné skúsenosti trojnásobnej matky. Získajú základný prehľad o tom, čo ich čaká a naučia sa základné oporné body na to, aby dojčenie fungovalo, aby rozumeli potrebám bábätka a vedeli vyhľadať odbornú pomoc, ak treba. Takáto príprava sa zíde každej prvorodičke, pretože pôrodom sa všetko ešte len začína.

Okrem svojho webu spravuješ aj facebookovú stránku Sprievodca materstvom Piešťany. Čo sa na nej návštevník dozvie?

Sprievodca materstvom Piešťany je informačný zdroj pre všetky tehuľky a mamičky z Piešťan a širšieho okolia, kde sa dozvedia nielen aktuálne termíny mojich kurzov a podporných skupín, ale aj o rôznych podujatiach pre mamičky s deťmi v našom okolí, ktoré organizujú iné subjekty.

Zdieľam tam pozvánky na rôzne akcie v materskom centre, Mestskej knižnici, kurzy plávania, cvičenia, tancovania a tvorenia pre detičky od pár mesiacov až po škôlkarov, ale aj podujatia pre rodičov a hlavne ženy – matky, ktoré si potrebujú od detí občas nachvíľu oddýchnuť.

Uverejňujem tu aj rôzne inšpirácie a články z oblasti kontaktného rodičovstva, o dojčení, nosení, výchove detí atď., ktoré môžu mamičkám spríjemniť deň, pomôcť alebo ich inšpirovať v náročnejších chvíľach.

Ako vyzerajú stretnutia podporných skupín a kto sa ich zúčastňuje?

Podporky, ako ich nazývame, robím v materskom centre Úsmev dvakrát do mesiaca, pravidelne striedam hlavnú tému dojčenia s témou bezplienkovej komunikácie. Teší ma čoraz väčší záujem a vždy nejaké nové tváre.

Matky tu v príjemnom a bezpečnom prostredí zdieľajú svoje skúsenosti, radia si a podporujú sa navzájom. Bavíme sa o témach súvisiacich s dojčením, ktoré práve riešia, či už sú to zúbky, spánok, príkrmy, štrajky a podobne. Takáto podpora v komunite je pre matky veľmi dôležitá, pretože im umožňuje vzájomne sa od seba učiť a pozorovať dojčené deti rôzneho veku, od novorodencov až po dvoj – trojročné deti. Kedysi matky fungovali v spoločenstve široko rozvetvenej rodiny, prípadne dediny, no teraz sa často ocitnú samotné, zavreté medzi štyrmi stenami, zacyklené v rutinnom kolobehu starostlivosti o dieťa, bez dostatočného sociálneho kontaktu. Návštevou podpornej skupiny získajú okrem nových informácií a podpory aj nové kontakty, možno priateľstvá.

Spomínaš tiež „bezplienkáčov“, resp. bezplienkovú komunikačnú metódu (ďalej len BKM). Na čom je založená?

BKM je založená predovšetkým na poznaní potrieb bábätka. Mnoho ľudí odrádza pomyslenie, že pri BKM bábätko nenosí plienku, čo však väčšinou nie je pravda. Pri „bezplienkovaní“ mnoho rodičov dáva plienku deťom ako „poistku“, ale dôležité je naučiť sa rozpoznať signály, ktorými dieťa naznačuje, že chce vykonať potrebu.

Keď umožníme dieťatku vykonať vylučovacie potreby mimo plienky, teda do nočníka alebo inej vhodnej nádoby, predchádzame zapareninám a nespokojnému plaču, ktorý sa často vysvetľuje ako „kolika“, „bolesť bruška“, „slabé mlieko“ alebo „nedostatok mlieka“. Chce to len prax, vôľu a veľa fyzického kontaktu s dieťatkom. Odmenou je spokojné usmiate bábätko a spokojná mama.

V našich končinách ide však stále o pomerne neznámu a málo praktikovanú metódu. Čím to je?

Je to predovšetkým masívnym marketingom jednorazových plienok. Odvšadiaľ sa na nás valí reklama na plienky, vďaka čomu ich už vnímame ako samozrejmosť a nutnosť. Pritom to ide aj inak, mnoho mám používa moderné látkové plienky, čo prináša nielen finančné, ale aj ekologické výhody, prípadne kombinujú látkové plienky s „bezplienkovaním“.

Naša generácia alebo generácia našich mám určite nenosila plienky do troch rokov, ako je tomu často teraz. Jednorazové plienky neboli natoľko dostupné, látkové plienky bolo nutné prať a detí bolo v rodine viac, matky dobre vedeli, prečo učia deti na nočník skôr.

Čo je podľa teba to najpodstatnejšie, čo by ženy v príprave na dojčenie a materstvo nemali zanedbať?

V súčasnosti majú budúce matky k dispozícii obrovské množstvo informácií, z ktorých mnohé sú vyslovene protichodné teórie. Je ťažké sa v týchto informáciách zorientovať, keď ešte vlastne nevedia, do čoho idú. Odporúčam im získavať informácie z overených zdrojov, nie zo subjektívnych online diskusií. Poradiť sa s niekým, kto sa v tom všetkom vyzná a urobiť si prehľad.

Z mojich skúseností sú najspokojnejšie matky tie, ktoré sa nespoliehali na pomoc zvonka, ale pripravili sa na materstvo tak, aby sa v rôznych situáciách vedeli zorientovať, pomôcť si samy, alebo v správnej chvíli vyhľadať odborníka. Čo sa týka konkrétne dojčenia, určite odporúčam pred pôrodom si pozrieť aspoň základné informácie, ktoré nájdu na www.mamila.sk, pretože začiatok je dôležitý.

Aké sú tvoje ďalšie plány a čo nové chceš priniesť mamičkám z Piešťan a okolia?

Mám viacero nápadov, ktoré v priebehu roka postupne realizujem. Najbližšie v apríli pre mamičky organizujem dva kurzy o zdravej výžive detí v spolupráci s www.cojediazdravedeti.sk.

V máji chystáme v Piešťanoch prednášku v spolupráci s Dojčiť je IN – kampaň za zdravšiu generáciu na tému podpory okolia pre dojčiace mamy. Bude to teda prednáška o dojčení pre všetky staré mamy, krstné mamy, otcov, dedkov a všetkých príbuzných, ktorí očakávajú alebo už majú v rodine novorodeniatka.

Podrobnejšie sa chcem venovať aj téme bezplienkovej komunikácie a písať na blog inšpirácie zo života s deťmi. Určite sa chcem naďalej venovať matkám a ženám a vo svojom odbore sa ďalej vzdelávať a posúvať sa ďalej.

Všetky novinky zverejňujem na FB Sprievodca materstvom Piešťany.

(Reklamný článok) S M. V. sa zhovárala Lenka Vrábliková.