Betónová alebo plastová žumpa? Skontrolujeme, ktorý variant bude lepší

Betónové septiky sú najobľúbenejším riešením, pokiaľ ide o drenážne nádrže určené na odvádzanie odpadových vôd. V poslednom čase si však značný záujem získali aj plastové septiky. Každé riešenie má svojich priaznivcov a odporcov. Ktoré z nich bude lepšie?

Betónová žumpa

Ak bude správne vyrobená, k tomu bude vyrobená z vysokokvalitného betónu triedy B20 až B40, ako žumpy ponúkané na adrese http://betonovezumpy-kamal.sk/betonove-zumpy/, bude to riešenie, ktoré má vynikajúcu tesnosť, bude odolné proti veľkým zaťaženiam a trvalá. Nepochybnou výhodou betónových žúmp je možnosť ich realizácie na základe individuálneho projektu, takže si slobodne môžete prispôsobiť tvar a veľkosť žumpy individuálnym potrebám a napríklad veľkosti pozemku. Je to vynikajúca voľba pre rodinné domy, ako aj pre verejné budovy a dokonca aj priemyselné zariadenia.

Realizáciu a montáž betónovej nádrže sa oplatí dať vykonať odborníkom (predídete tak chybám na stavenisku, ktoré majú za následok napríklad následnú infiltráciu nečistôt do pôdy), ale nebojte sa – práca nebude trvať dlho. Štandardne na realizáciu stačia 2 až 3 týždne, bez použitia ťažkých stavebných zariadení.

Betónová žumpa je ťažká a dobre tesniaca (všetky spoje sú utesnené napr. montážnym lepidlom, špeciálnym bitúmenovým náterom alebo vodotesnou cementovou maltou obohatenou vodným sklom), takže nie je potrebná ďalšia ochrana proti podzemnej vode alebo kotvenie žumpy. Riziko vytlačenia septika z výkopu pod tlakom podzemnej vody je tiež vylúčené.

Nakoniec stojí za to dodať, že betónové žumpy sú atraktívne z hľadiska ceny. V porovnaní s plastovými septikmi – táto možnosť je jednoducho lacnejšia.

Plastová žumpa

Tento typ žumpy je obvykle vyrobený z polyesterov. Sú ľahké a preto sa pohodlne prepravujú a montujú. Sú tesné a odolné voči agresívnym látkam. Bohužiaľ, plastové septiky sa vyznačujú značnou náchylnosťou na mechanické poškodenie. Výhoda plastovej žumpy, ktorá má nízku hmotnosť, je tiež nevýhodou tohto riešenia. Prečo? Pretože ľahkú a naviac vyprázdnenú žumpu môžu vytlačiť podzemné vody. Ak je ich hladina v danej oblasti vysoká, plastová žumpa bude zlým výberom. Kotvenie žumpy môže byť užitočné, ale ak sa pozemok nachádza v mokradiach alebo íloch, nemusí to byť vystačujúce.

Cena plastovej žumpy je omnoho vyššia ako cena, ktorú platíme za betónovú žumpu. Pozitívny je jedine fakt, že v tomto prípade si môžete žumpu osadiť sami.

(Externý článok)