Ako zostaviť kuchynskú linku, aby sa vám v nej varilo čo najlepšie?

Kupujete si novú kuchynskú linku? Skôr než na jej vzhľade a veľkosti záleží na tom, ako ju zostavíte. Kuchynská linka by totiž mala byť členená do niekoľkých zón, ktoré zaistia, že vám varenie pôjde od ruky. Ako teda pri zariaďovaní kuchyne postupovať?

Správne zostavená kuchynská linka vám ušetrí čas

Aby ste v kuchyni netrávili zbytočne veľa času, je vhodné kuchynskú linku rozčleniť do jednotlivých zón, ktoré prípravu jedla uľahčia a zrýchlia. Varenie je totiž proces, ktorý sa skladá z niekoľkých po sebe idúcich fázach. Možno prekvapivo začína už s vašim príchodom z nákupu, kedy nakúpené suroviny triedite a ukladáte do skriniek či chladničky. Pred samotným varením vybrané potraviny čistíte, následne ich varíte a nakoniec servírujete.

Kuchynskú linku zostavuje zľava

Ideálna kuchynská linka vám poskytne dostatok priestoru pre každú z týchto fáz. Aby na seba plynulo nadväzovali, kuchynskú linku zostavujte zľava a prispôsobte ju konkrétnemu procesu. Ako bude správne zostavená kuchynská linka vyzerať?

Rešpektujte základné kuchynské zóny

– Potravinová zóna – v ľavej časti kuchynskej linky by sa mali nachádzať praktické skrinky na uchovávanie trvanlivých potravín. Súčasťou tejto zóny by mala byť tiež chladnička, do ktorej ukladáte chladené výrobky. Všetky suroviny na varenie tak máte hneď po ruke.

– Úložná zóna – slúži na umiestnenie riadu, ako sú taniere, poháre a šálky.

– Umývacia zóna – ústredným bodom je drez a tiež umývačka riadu. Drezové skrinky využijete k umiestneniu čistiacich prostriedkov a košov na odpadky.

– Prípravná zóna – vyčleňte si na ňu dostatočný priestor (aspoň 90 centimetrov) a pod pracovnú dosku umiestnite praktickú skrinku so šuplíkmi na príbory a ďalšie potreby na prípravu jedla a na varenie.

– Zóna varenia – primárne sa v nej nachádza sporák a rúra, nezabudnite ale aj na úložné priestory pre hrnce alebo zapekacie misy. V priestranných kuchyniach sa môže varná zóna presunúť na kuchynský ostrovček.

Do L alebo ostrovček?

Tvar a veľkosť kuchynskej linky sa odvíja od priestoru, ktorý vám miestnosť poskytuje. Ak si to môžete dovoliť, veďte kuchynskú linku pozdĺž dvoch stien v tvare písmena L alebo si nechajte zhotoviť kuchynský ostrovček. Pri príprave jedla vám každý centimeter navyše príde vhod. Ak sa ale musíte uspokojiť s menšou kuchyňou, nezúfajte. Dôležité je zachovať postupnosť hlavných troch kuchynských zón: umývacej, prípravnej a varnej.

Úložný priestor nepodceňte

Pri výbere kuchynských skriniek myslite na to, že úložného priestoru nie je nikdy dosť, a v kuchyni to platí obzvlášť. Okrem riadu, príborov a hrncov na varenie totiž budete musieť nájsť miesto aj pre najrôznejšie spotrebiče, ktoré by vám na pracovnej doske zbytočne prekážali. Zohľadnite tiež umiestnenie spotrebičov, ako je sporák, rúra alebo umývačka riadu.

Praktická pracovná doska

Správne zvolená výška pracovnej plochy by mala siahať 5 až 10 centimetrov pod váš zohnutý lakeť – tak na ňu pohodlne dočiahnete a zároveň sa nad ňou nebudete hrbiť. Z hľadiska odolnosti aj estetiky sú najvhodnejšie tvrdé materiály, ako je žula alebo mramor, ktoré sú extrémne odolné a navyše na nich nie je vidieť kadejaké zašpinenie.

Prakticky zostavená kuchyňa vám pri varení ušetrí značné množstvo času, tak na ňu nečakajte a inšpirujte sa tými najlepšie hodnotenými kuchynskými linkami na Heureka.sk. Ak ste z Čiech, recenzie na kuchyňské linky nájdete na Heureka.cz. Porovnajte medzi sebou ponuky e-shopov a vyberte si kuchynskú linku, ktorá presne spĺňa vaše požiadavky.

(Reklamný článok)