Ako vybrať záhradný krb či pec?

Záhradné krby slúžia nielen na prípravu výborných grilovacích pokrmov, ale aj zútulnia priestor na záhrade. Kúpa záhradného krbu alebo pece je záležitosťou na mnoho rokov, podľa čoho si teda vybrať správne?

Umiestnenie záhradného krbu

Ešte než si samotný záhradný krb či pec zaobstaráte, je potrebné si ujasniť, kam ho/ju umiestniť. Tak si budete môcť lepšie naplánovať, aký typ a tvar krbu vlastne chcete. Myslite na to, že by záhradný krb mal stáť v závetrí, na vodorovnej pevnej ploche.

Je dôležité dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od budov a horľavých materiálov, napríklad nábytku na záhrade, záhradného domčeka, drevín a porastov. Tiež berte do úvahy okolie, aby dym z komína neobťažoval nielen vás, ale ani susedov.

TIP: Ideálne miesto pre záhradný krb je letná kuchynka v závetrí pod strechou. Tam je potrebné dostať dym nad pergolu či múrik.

Typ záhradného krbu

Druhov záhradných krbov je veľa, na svoje si tak môže prísť každý. Medzi klasické záhradné krby patria klasické krby s ohniskom. Vybrať si ale môžete aj “krboudiarne”, rohové krby, krby na mieru alebo záhradné pece.

S udiarňou – niektoré záhradné krby môžete zaobstarať rovno s udiarňou, ktorá slúži na doudzovanie za tepla.

Rohový záhradný krb – elegantne vyplní rohy terás či pergol, ak máte priestoru nazvyš.

Záhradné pece

Klasické grily alebo záhradné krby všetci poznáme. Ale čo taká záhradná pec? Tá vám môže na záhrade poskytnúť nezabudnuteľný chuťový zážitok prevoňaný ohňom. Ocení ju najmä ten, kto rád trávi čas na záhrade aj v kuchyni. Výhodou záhradnej pece je tiež to, že pokrmy z nej sú zdravšie než tie z grilu. Vybrať môžete záhradné pece prenosné, na kolieskach alebo pevne ukotvené.

Medzi najčastejšie materiály, z ktorých sa záhradná pec vyrába, patria tehly, hlina, kameň, liatina či ďalšie žiaruvzdorné materiály. Pece sa rozkúrujú tvrdým drevom, ideálne z listnatých stromov, ktoré sa vyznačujú vyššou ohrevnosťou.

Potom už stačí len pripraviť suroviny a čoskoro si môžete pochutnať na domácej pizzi, chlebe, zelenine alebo mäsu.

Antonina Potapenko / Shutterstock.com

 

 

Materiály záhradných krbov

Najčastejším materiálom, s ktorým sa pri záhradných krboch môžete stretnúť, je žiaruvzdorný betón. Môžete si ale zvoliť aj varianty krbov z prírodných kameňov, hliny alebo terakoty.

Pri výbere toho správneho materiálu sa nezameriavajte len na estetickú stránku, ale aj na tú funkčnú: ako je odolný a trvanlivý. Medzi najodolnejšie záhradné krby patria tradičné vymývané povrchy, podobnými vlastnosťami sa vyznačujú aj povrchy z olúpaný betónu.

Doplnky k záhradnému grilu

Štandardnou výbavou záhradných krbov je rošt, môžete ho ale doplniť aj ďalšími produktmi, ktoré vám pri grilovaní značne uľahčia prácu. Ide napríklad o grilovaciu ihlu, odkladací pult, záhradný kuchynský stolík, motorček na otáčanie roštu či ochranný obal na krby.

Aby ste posilnili kulinársky zážitok, vyberajte také príslušenstvo, ktoré vám uľahčí prípravu vašich obľúbených pokrmov. Pre pohodlnejšiu manipuláciu sa tiež uistite, že je v krbe možné regulovať horenie a má polohovateľnú mriežku na grilovanie.

(Reklamný článok) Titulná foto: Artazum / Shutterstock.com