Ako sa bude vyvíjať realitný trh? Aký bol rok 2019 v Piešťanoch a čo sa bude diať po aktuálnej kríze?

Ceny nehnuteľností na Slovensku v uplynulom roku rástli, aj preto bolo a naďalej bude dôležité vybrať si realitnú kanceláriu, ktorá dokáže ponúknuť kompletný servis. Vývoj trhu si však aktuálne vyžaduje špeciálne prístupy ako zo strany realitných kancelárií, tak ako aj kupujúcich. O dianí v roku 2019 a aktuálnych predpokladoch sme sa rozprávali s Martinom Haringom, zakladateľom úspešnej piešťanskej realitnej kancelárie All4Life.

Ako by ste charakterizovali špecifickosť vašej realitnej kancelárie? Ste na trhu iba 3 roky a predsa ste sa prepracovali na špičku v rámci Piešťan a okolia.

Ako All4Life 3 roky, celkovo však 10 rokov. V prvom rade je to kombinácia služieb. Neponúkame klasický predaj nehnuteľností, tam už trh dávno nesmeruje. Vytvorili sme komplexný balík služieb, vrátane spracovania inzerátu s virtuálnou prehliadkou, inzercie na viac ako 80-tich realitných portáloch, čo je pre fyzickú osobu nerealizovateľné, cieleného marketingu, obhliadok nehnuteľností, realitného a právneho poradenstva, následne finančné poradenstvo – vyberieme tú najlepšiu možnosť úveru pre klienta, až po odovzdanie nehnuteľnosti novému vlastníkovi a prepisu médií.

Je trh v Piešťanoch dostatočný?

Trh v Piešťanoch je rozmanitý. V rámci Piešťan existuje veľmi veľa realitných kancelárií, no v skutočnosti asi 10 má kanceláriu a zázemie. Naša kancelária zrealizovala za prechádzajúci rok 56 predaných nehnuteľností a 5 vlastných realizácií. Kúpa bytu v pôvodom stave a jeho kompletná rekonštrukcia spojená s predajom a nastavením financovania pre kupujúceho.

Financovanie je dôležitá súčasť kúpy nehnuteľnosti. Je v tomto smere Vaša realitná kancelária konkurencieschopná?

Vo všeobecnosti áno. Naši klienti sú spokojní s tzv. riešením všetko pod jednou strechou a často za to môžu aj naše dobré vzťahy s úverovými špecialistami v bankách, kde vieme klientom významne pomôcť. Ak by sme to dali do čísel, tak za rok 2019 sme pomohli takmer 3 stovkám klientov, uzatvorili 192 zmlúv a sprostredkovali úvery vo výške 3,5 MIL €, čo znamená 18% nárast klientov a 16% nárast úverov voči roku 2018. Vrámci životných a neživotných poistení dokonca viac ako 20%.

Developerské projekty a vy. Je lepšie, ak si developer predáva projekty sám alebo pomocou realitnej kancelárie?

Asi by som išiel proti sebe, ak by som povedal, že developer sám, ak má na to kapacity a možnosti. Skôr je však pravda na druhej strane. Taktiež doba a množstvo informácií, v ktorých sa málokto vyzná si vyžadujú vytvorenie vzťahu s kupujúcim a vzniku vzájomnej dôvery. Kúpa nehnuteľnosti je jedna z najzávažnejších životných skutočností. Aj z týchto dôvodov bola naša realitná kancelária zapojená v 4-och developerských projektoch, Bytový dom TRIO v Piešťanoch, Projekt Za Záhradami vo Veľkom Orvišti, Projekt Veselé Bývanie a Rezidencia Severná v Moravanoch nad Váhom.

Veľkému úspechu sa teší najmä premena bývalého sídla polície na rohu Záhradnej a Vajanského ulice v Piešťanoch s názvom TRIO. Roky nepoužívaná administratívna budova sa postupne mení na byty. V priebehu necelých troch mesiacov bolo 17 z nich predaných. Jedná sa o výnimočný projekt v srdci mesta Piešťany. 24 bytov, 20 garáží a 14 vonkajších parkovacích miest a vyšší štandard bývania, to všetko je nachystané pre nových majiteľov bytov.

Rezidenčné bývanie vzniká aj v obci Veľké Orvište. Dostalo názov Za Záhradami. Ide o projekt desiatich rodinných domov v novovznikajúcej jednosmernej ulici s komplet inžinierskymi sieťami (mimo plynu, vrátane optického internetu), verejným osvetlením a chodníkom.  Jedná sa o dvojpodlažné rodinné domy s tromi spálňami na poschodí a obývačkou s kuchyňou na prízemí. Domy ležia na pozemkoch 245 až 260m2. Cielová skupina sú mladé rodiny, ktoré uprednostnia pokoj a ticho.

Takže trh v roku 2019 prial predajom a novým projektom.

Áno. Rok 2019 bol aj pre nás prelomovým. Otázne je ako sa situácia vyvinie v nasledovné mesiace.

Postupne sa dostávame k cieľu nášho rozhovoru. Ako sa prispôsobila vaša kancelária aktuálnemu dianiu a aké sú vaše predpoklady pre tento rok po všetci dúfajme, odznení korona-krízy.

Snažíme sa ako sa dá. V prvom rade minimalizujeme kontakt s klientami a zákazníkmi. Obhliadky po novom realizujeme za sprísnených hygienických podmienok a len po predošlom rozhovore o cestovaní našich klientov a ich zdravotnom stave. Vo väčšine prípadov však začíname realizovať virtuálne prehliadky, takže si nehnuteľnosti a projekty v našej ponuke viete pozrieť priamo z pohodlia vlastného domova a hlavne bezpečne, bez stresu. Tento čas využívame na to, aby sme robili veci, na ktoré doteraz nebol čas a priestor. Pripravujeme viacero vylepšení, ktoré budeme komunikovať hlavne na sociálnych sieťach, ale aj našich stránkach a postupne všetkými dostupnými kanálmi.

S našim špecialistom na financie Tomášom Holánom predpokladáme čiastočnú stagnáciu trhu. Neočakávame zníženie cien nehnuteľností, no skôr spomalenie trhu a zastavenie rastu cien. Mierne prepady sú však možné. Všetko závisí, ako dlho bude toto obdobie trvať. Čas ukáže, ale verím, že nás to má niečo naučiť, minimálne vážiť si skutočné životné hodnoty. Verím, že to všetko dobre dopadne a postupne sa vrátime silnejší a lepší. Všetkým prajeme hlavne veľa síl a pevné zdravie. To je najdôležitejšie v tomto období.

(Reklamný článok)