5 dôvodov, prečo si kúpiť parný mop

Upratovanie parou – výkonný, netoxický spôsob čistenia a dezinfekcie povrchov, sa stáva čoraz častejšou voľbou mnohých zdravia-uvedomelých domácností a dokonca aj zdravotníckych zariadení. Existuje na to veľa dôvodov. Momentálne je asi najpádnejším pandémia Covid-19. Koronavírus veľkosti mikrónov ochromil celý svet a infikoval už milióny ľudí. Pripomína, že upratovanie, sanitácia a dezinfekcia nášho domova, ako bezpečného útočiska sú nanajvýš dôležité. A parné mopy ponúkajú dokonalé riešenie.

Na rozdiel od tradičných metód upratovania, ktoré môžu narobiť viac škody ako úžitku, má upratovanie parou úžasné benefity. Čítajte ďalej a my vám kľúčové výhody čistenia parou, ktoré potvrdí ktorýkoľvek test parných mopov, aj predstavíme.

1. Čistenie parou je bezpečná a ekologická alternatíva
Čistenie parou si väčšinou vyžaduje len vodu, takže v porovnaní s tradičným spôsobom upratovania spotrebujete oveľa menej chemikálií. Okrem toho, že je čistenie parou bezpečné pre vás,  je šetrné aj k životnému prostrediu, pretože znižuje množstvo chemikálií, ktoré sa spláchnu do odpadu a recyklujú späť do nášho zásobovania vodou.

Ak sa rozhodnete čistiť dlaždice, škáry, pracovné dosky, tvrdé drevené podlahy a iné povrchy parou, eliminujete nielen zvyšky chemikálií v domácnosti a urobíte z nej bezpečnejšie miesto pre svoju rodinu, ale tiež vedome eliminujete ďalšie znečisťujúce látky, ktoré môžu poškodiť prostredie.

2. Para čistí, dezinfikuje a dezodoruje
Parné čistenie zabije 99,9 percent baktérií, mikróbov a roztočov. Patria sem E. coli, baktérie Staph, Salmonella a ďalšie mikroorganizmy, povrchové plesne, baktérie, vírusy a ďalšie „špinavé záležitosti“, ktoré na vás číhajú v domácnosti. Voda musí byť ohriata na 175 stupňov, aby účinne dezinfikovala. Voda zohriata na viac ako 212 stupňov, čo je teplota potrebná na vytvorenie pary, zabíja baktérie, mikróby a roztoče už za jednu sekundu.

Para tiež čistí. Odstraňuje nečistoty, uvoľňuje škvrny a zbaví vás mastnoty a špiny bez toho, aby ste sa zababrali až po lakte, ako pri tradičnom upratovaní. To znamená menej času potrebného na drhnutie. Para odstráni aj zápach z mäkkých povrchov, ako sú matrace, koberce a čalúnenie a tiež prirodzene dezodoruje pomocou tepla a vlhkosti.

3. Vďaka parnému čisteniu bude váš domov vyzerať opäť ako nový
Pretože čistenie parou využíva vysoké teploty, môže odstrániť nečistoty a zvyšky, ktoré po sebe zanechali iné spôsoby čistenia. Okrem toho použitie pary pomáha sanitovať váš domov a prekonáva čistiacu silu bežných metód, ktoré sa spoliehajú na rozpúšťadlá a špongie.

Parné čistenie je všestranné a je možné ho použiť v rôznych oblastiach vášho domova, ako sú napríklad kúpeľňové dlaždice, dosky z prírodného kameňa, drevené podlahy, alebo dokonca kožené čalúnenie. Dôkladne a rýchlo odstráni nečistoty a dodá vášmu domovu „úplne nový“ vzhľad a pocit.

4. Parné čistenie pomáha zbaviť sa alergénov
Alergény prenášané vzduchom sú jedným z najhojnejších alergických spúšťačov v domácnosti. Alergény ako odpadová hmota prachových roztočov sú v skutočnosti na druhom mieste po pele, pokiaľ ide o vyvolanie alergických reakcií. Pravidelné čistenie parou tieto mikroskopické alergény nadobro odstráni.

Je dokázané, že predchádzanie alergénom v ranom detstve môže zabrániť vzniku astmy. Parné čistenie vášho domova je skvelý spôsob, ako udržať svoju rodinu zdravšiu ich eliminovaním.

5. Parné čistenie likviduje pachy domácich miláčikov
To, že máte domáce zvieratá, ešte neznamená, že váš domov musí zaváňať ako zoologická záhrada. Používanie pary vám pomôže nielen eliminovať nežiaduce pachy domácich miláčikov z vášho domova, ale môže tiež pomôcť udržať vaše domáce zvieratko šťastné a zdravé tým, že zabije blchy, ich vajíčka a dokonca aj ich larvy.

Alexander Penyushkin / Shutterstock.com

 

Prečo sa uspokojiť s čistým, keď môžete mať čisté, zdravé a ohľaduplné k životnému prostrediu? Ak ste neskúsili čistenie parou, je čas ho vyskúšať a my vám prezradíme, kde všade sa vám, okrem bežného použitia, zaručene osvedčí.

13 geniálnych možností použitia pary pri upratovaní
Parný čistič si rýchlo zamilujete. Prečo? Pre jeho jeho nekonečné využitie. Väčšina ľudí používa paru na čistenie a sanitáciu svojich podláh a kobercov, ale vedeli ste, že parou môžete čistiť aj grily a chladničky?

Dezinfekcia spínačov a kľučiek dverí
Parné čističe pracujú pri vysokých teplotách. Vďaka tomu sú účinné pri dezinfekcii zanedbaných povrchov, ako sú kľučky dverí a spínače svetiel. Robte to odnímateľným ručným čističom a pri čistení spínačov použite nízku vlhkosť, aby ste predišli problémom s elektrickým prúdom.

Najlepší spôsob odstránenia tapiet
Tapetu je ťažké odstrániť bez toho, aby ste za sebou nenechali pár uviaznutých kúskov. Na úspešné odstránenie tapety potrebujete len parný mop. Keď para prenikne papierom, zmäkčí lepidlo a môžete ho ľahko odlepiť.

Dokonale čisté okná
Parné čistenie okien je efektívny spôsob, ako dosiahnuť dobrý výsledok rýchlo a bez drahých čistiacich prostriedkov. Niektoré parné čističe sa dodávajú so stierkou – vynikajúce riešenie na čistenie okien.

Čistenie grilu
Grilovanie na záhrade počas teplých letných večerov je idylické. Žiaľ, čistenie grilu už menej. Odstránenie spáleného tuku a zvyškov často vyžaduje veľa chemikálií, drhnutia a niekoľko modlitieb, aby sa z roštu dal odstrániť spálený syr a mäso.

Našťastie, ak máte parný mop, resp. jeho odnímateľný čistič, je možné túto úlohu zvládnuť behom okamihu. Na očistenie roštu použite malý kefkový nadstavec. Ak máte dočinenia so starým alebo odolným nánosom použite aj čistiaci roztok na grily.

Čistenie rúry
Čistenie rúry je pre mnohých ďalšia obávaná úloha. Odstránenie zaseknutých a spálených zvyškov bez použitia chemikálií môže byť náročné. Väčšina čistiacich prostriedkov na rúry obsahuje aj lúh, ktorý môže vytvárať toxické výpary a preto by sa s nimi malo zaobchádzať opatrne. V porovnaní s tým je čistenie rúry parou najlepší spôsob, ako eliminovať zvyšky bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Na vyčistenie roštov použite malý kefkový nástavec. Na dvierka rúry použite na hlavicu mäkký návlek z mikrovlákna.

Osvieženie záhradného nábytku
Keď je jar za rohom, je čas vytiahnuť záhradný nábytok. Možno si však rýchlo uvedomíte, akým špinavými a zaprášenými sa vaše stoličky aj lehátka počas zimy stali. Môžete dokonca objaviť staré vtáčie „značkovanie“, alebo dokonca výkaly škodcov – ktoré samozrejme musia ísť.

Rýchly a ľahký spôsob, ako to urobiť, je použitie parného čističa. Na čistenie látok a vankúšov použite nástavec na čalúnenie. Potom pripevnite prúdovú trysku, aby ste odstránili nečistoty a prach  a detaily dokončite pomocou malej kefy.

Alexander Penyushkin / Shutterstock.com

 

Hĺbkové čistenie matraca
Parné čistenie matracov je najefektívnejším spôsobom hĺbkového čistenia a sanitácie vašej postele. Začnite dôkladným povysávaním matraca, aby ste ho zbavili prachu, nečistôt a zvyškov. Parný čistič by nemal nechať vašu posteľ viac ako trochu vlhkú. Ak je to potrebné, zvážte zapnutie ventilátora, ktorý urýchli vysušenie matraca.

Čistenie a osvieženie chladničky
Čistenie chladničky parou je vynikajúci spôsob sanitácie a eliminácie nepríjemného zápachu. Vysoká teplota a tlak pary účinne zabíjajú baktérie. To je v chladničke, kde často dochádza k rozliatiu potravín a nápojov, ktoré sa časom pomaly kazia, veľmi dôležité.

Jednoduché čistenie soklových líšt
Pri rýchlom upratovaní sú soklové lišty zvyčajne to posledné, na čo myslíme. Ak však už podlahu čistíte parou, jednoducho vymeňte nástavec za malú nylonovú kefu. Posúvajte ju po sokloch, aby odstránila škvrny, nečistoty a špinu. Možno vás prekvapí, ako čisto bude vaša podlaha pôsobiť po takomto upratovaní.

Eliminácia vodného kameňa
Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, môžu sa na batériách vyskytnúť biele škvrny. V skutočnosti ide o usušené minerálne usadeniny, ktoré zostali po odparení vodných kvapiek. Pomocou malej kefy alebo dýzy striekajte horúcu paru na kohútik a okolo neho. Ak škvrny pretrvávajú, pred parným čistením naneste trochu octu. Kyselina v octe pomáha neutralizovať zásaditosť tvrdej vody a tak pomáha rozpúšťať a odstraňovať škvrny.

Dezinfekcia hračiek
Ak máte malé dieťa, viete, aké dôležité je udržiavať jeho hračky dokonale hygienické. Pretože batoľatám a malým deťom sa vyvíjajú zúbky, radi žujú všetko, čo ich maličké rúčky dokážu uchopiť. Používanie chemikálií na dezinfekciu hračiek je však zakázané, pretože môže zanechať nebezpečné zvyšky, ktoré by vaše dieťa mohlo požiť. Namiesto toho použite dôveryhodný parný čistič na zničenie až 99 percent baktérií, ktoré by sa mohli nachádzať na hračkách vášho dieťaťa.

Hĺbkové čistenie vášho vozidla
Používanie parného čističa na odstraňovanie škvŕn a nečistôt z interiéru a exteriéru vozidla je vysoko efektívne. Začnite vysávaním, aby ste odstránili uvoľnené nečistoty. Potom použite vhodný nástavec pre rôzne povrchy. Použite nástavec stierky alebo plochú škrabku na získanie šteklivo čistých okien auta. Parný čistič môžete dokonca použiť na odstránenie olejových škvŕn a usadenín okolo motora.

Rozmrazenie mrazničky za okamih
Keď je čas rozmraziť mrazničku, namiesto celodenného čakania, použite paru. Po vytiahnutí mrazničky zo zásuvky položte na dno veľkú misku alebo nádobu, ktorá zachytáva ľad. Paru nanášajte priamo do mrazničky. Potom viete rýchlo odstrániť aj veľké kúsky ľadu.

Zdroje informácií:

https://www.achooallergy.com/blog/learning/steam-cleaning-101-top-seven-reasons-to-steam-clean/
https://www.currys.co.uk/gbuk/techtalk/5-reasons-why-you-need-a-steam-cleaner/

Zdroj titulného obrázku: Pshenina_m / Shutterstock.com

(Reklamný článok)