10 nápadov čo spraviť so zvyšnou hlinou zo stavby domu

Kedykoľvek potrebujete renovovať alebo stavať, vždy je tam zahrnutý prvok kopania a odstraňovania prebytočnej pôdy. Zbavenie sa prebytočnej pôdy po intenzívnych terénnych úpravách, stavebných alebo záhradníckych projektoch môže byť náročná úloha. Je to ťažký, neusporiadaný a objemný produkt, ktorý nemôžete vyhodiť do žiadneho zo svojich košov na odpadky. Čo teda urobíte s prebytočnou pôdou z vášho projektu? Ak pracujete s hromadou kvalitnej ornice, máte veľa možností. Ťažkej ílovitej pôdy naplnenej skalami je však ťažšie sa zbaviť, ale stále je to možné.

Aké nástroje budete potrebovať pri práci s pôdou?
Ak nemáte k dispozícii žiadne mechanizmy a ťažké stroje, ktoré sú najefektívnejším spôsobom na odstraňovanie veľkého množstva pôdy, vystačíte si aj osvedčenými, tradičnými nástrojmi:

– fúrik – všetci záhradníci, majitelia koní aj domov, v ktorých prebiehajú stavebné, alebo krajinné úpravy potrebujú fúriky. Fúriky nájdu uplatnenie okolo domu a v záhrade množstvom spôsobov – napríklad na premiestňovanie hornín, mulča alebo kompostu do záhrady, na premiestňovanie stromov alebo veľkých kríkov z jedného miesta na druhé, na vozenie tehál, na likvidáciu záhradných zvyškov alebo dokonca na miešanie betónu alebo hnojív.
– lopata – je to univerzálny nástroj, bez ktorého väčšina záhradníkov, ani majiteľov domov nemôže existovať. Väčšina z nás vie, čo je staromódna lopata a čo všetko dokáže. Používa sa pri kultivácii, terasovaní, na pomoc pri úlohách, ako je drenážovanie a ďalšie.

A teraz sa už poďme pozrieť, ako naložiť so zvyšnou hlinou.

Alternatívne použitia prebytočnej pôdy

Keď ste pre svoj projekt potrebovali vykopať pôdu, môžete ju použiť v iných oblastiach v okolí vášho domu alebo záhrady. Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom opätovného použitia pôdy je vysypať ju do záhrady, tým nielenže ušetríte náklady na nákup novej pôdy pre záhradu, ale máte kompletné hneď dva projekty naraz.

1.   Pôdu použite ako substrát pre výsadbu

Väčšina záhradníkov nevie, že môže použiť prebytočnú pôdu ako substrát na výsadbu – ale je to jednoduchý trik na využitie akejkoľvek ornice, ktorá vám zostala z iných  projektov. Je dôležité ju pred použitím ako výsadbovú zmes preosiať – zbavíte ju tak otravných hornín alebo koreňov, ktoré sa v nej môžu nachádzať.

Po preosiatí by mala byť vaša ornica zmiešaná s kompostom a rašelinou (jedna časť ornice, jedna časť kompostu a jedna časť rašeliny). Navlhčite novú zmes a pridajte hnojivo s pomalým uvoľňovaním, aby ste zabezpečili, že vaše rastliny dostanú všetky potrebné živiny. Teraz by ste mali mať pre svoje rastliny skvelú zmes na výsadbu v exteriéri aj interiéri a menej prebytočnej pôdy.

2.   Vyvýšené záhony

Použite prebytočnú pôdu na vytvorenie vyvýšených záhonov. Vyvýšené záhony sú ideálne na pestovanie vegánskej záhrady. Mierne zvýšený záhon uľahčuje výsadbu aj starostlivosť. Môžete tiež použiť vyvýšené záhony pre okrasné rastliny, aby ste vytvorili štruktúru a zmeny v krajine. Pripravte pôdu zmiešaním so zmesou organického a anorganického materiálu, aby ste zlepšili jej drenáž a štruktúru. Pre vyvýšené záhony môžete pripraviť dobrú zmes pomocou jedného dielu perlitu alebo piesku, jedného dielu kompostu alebo rašeliny a dvoch dielov zeminy.

zdroj: forofantasia/shutterstock.com

 

3.   Násyp

Môžete vytvoriť bariéru na skrytie nežiaducich prvkov, ako je napríklad hromada kompostu alebo stanica technickej služby, alebo vytvoriť prechod medzi dvoma oblasťami záhrady. Násyp je rastlinami vysadený kopec alebo val v krajine. Ak máte prebytočnú kamenistú hlinitú pôdu, použite ju na vytvorenie základnej štruktúry a potom na vrch pridajte 12 centimetrov ornice pre výsadbu. Ornicu môžete použiť aj na vytvorenie celej bermy. Výsadba násypu je bod, kde prichádza na rad dizajnová zábava. Vyskúšajte kombináciu krajinných stromov a kríkov spolu s nízko rastúcimi pôdnymi krytmi.

4.   Vyrovnajte úroveň pozemku

Prebytočnú zeminu môžete použiť na  vyplnenie znížených miest na trávniku alebo záhrade. Pred pridaním zeminy vykopte rastliny aj trávnatý koberec a odložte bokom. Pridávajte pôdu, kým nie je povrch vyrovnaný. Keď je oblasť vyrovnaná, môžete ich znovu zasadiť, resp. položiť. Po opätovnej výsadbe rastlín alebo opätovnom položení trávnika zalievajte, kým nie je pôda vlhká minimálne tak hlboko ako nové výsadbové jamy.

5.   Terasy pre dramatický efekt

Pre pozemky s určitým sklonom môžu byť skvelým riešením  terasy. Terasovanie nielen zvýši veľkosť vašej rovnej pôdy, ale môže tiež znížiť odtok vody a eróziu pôdy. Terasovanie je nákladnejšie ako len použitie prebytočnej pôdy, pretože si vyžaduje stavebné materiály, ako sú klady alebo betónové bloky na oporné múry.

6.   Z prebytočnej pôdy bude ťažiť aj váš trávnik

Každý vie, že trávnik treba hnojiť a polievať, ale zakrytie trávnika kvalitnou zeminou, akou je bohatá ornica, robí zázraky s trávnikmi poškodenými všetkým možným od matky prírody až po chemikálie. Ešte lepšie je, že proces pridávania zeminy na trávnik, známy ako „topdressing“, je jednoduchý a nevyžaduje žiadne odborné znalosti.

– keď je trávnik nerovný – trávnik môže byť nerovný vďaka rôznym faktorom a pridanie vrchnej vrstvy pôdy je jednoduchým prostriedkom na odstránenie problému. Nízke plochy na trávniku môžu byť spôsobené usadením pôdy po prácach na vedeniach alebo potrubiach pod zemou alebo „vďaka“ krtkom. Prírodná erózia, odtok vody a usadzovanie pôdy môžu tiež spôsobiť nerovnomernosť trávnikov, rovnako ako staré, prehnité korene stromov.

– keď sú viditeľné holé miesta – pridanie zeminy na trávnik pomáha zlikvidovať nevzhľadné plešiny bez trávy, ktoré majú viac príčin. Napríklad intenzívne horúčavy, dlhotrvajúce sucho alebo iné javy, môžu zanechať trávnik posiaty holými plochami. Ak v oblasti trávnika chýba voda alebo živiny, alebo v zime opakovane mrzne a topí sa, môže tráva uhynúť. Nedostatočné hnojenie alebo nadmerné používanie hnojív a chemické popáleniny tiež spôsobia holé škvrny.

Pridanie zeminy na trávnik má niekoľko výhod. Na jednoduché vyplnenie medzier možno použiť vrstvu pôdy, ktorá vyrovná úroveň terénu a zároveň zabezpečí pôdu pre zakorenenie novej trávy. Pridanie bohatej a kvalitnej ornice na trávnik tiež znižuje potrebu hnojív, pomáha trávniku prežiť sucho a zlepšuje odvodnenie. Tiež, ako sa nová pôda rozkladá, napĺňa existujúci trávnik živinami a zlepšuje jeho štruktúru. Najlepšie výsledky dosiahnete zmiešaním ornice alebo hliny s ostrým pieskom a rašelinou, čím vznikne ideálna textúra. Môže sa tiež pridať kompost, ale môže neskôr spôsobiť problémy s burinou, najmä ak obsahuje hnoj, ktorý nebol úplne spracovaný.

zdroj: Elmar Langle/shutterstock.com

 

7.   Rozsypte ju okolo stromov

Ďalším spôsobom, ako využiť zvyšky pôdy,  je rozsypať ju okolo stromov. Extra zemina poskytne stromom extra živiny a zároveň podporí zadržiavanie vlhkosti. Môžete ju použiť aj na vytvorenie základnej vrstvy okolo stromov, ktorú potom doplníte mulčom. Zemina udrží mulčovací materiál pri zemi a zabráni jeho odfúknutiu alebo vymytiu za nepriaznivého počasia.

8.   Podeľte sa o prebytočnú pôdu s inými

Inzerujte prebytočnú pôdu lokálne alebo online. To, že pôda zaberá cenné miesto na vašom pozemku, ešte neznamená, že ju iní ľudia nebudú chcieť. Pokiaľ je pomerne kvalitná, dá sa použiť na rôzne účely. Najskôr sa opýtajte svojich priateľov, rodiny a susedov, či potrebujú pôdu pre akékoľvek terénne úpravy. Ak žijete vo vidieckej alebo prímestskej oblasti, prečo nevyskúšať osloviť miestnych farmárov? Existuje veľká šanca, že budú môcť nájsť praktické využitie pre pôdu akejkoľvek kvality. Poľnohospodári budú mať dokonca možnosti pôdu aj vyzdvihnúť a dopraviť ju na svoj majetok.

Existuje celý rad rôznych webových stránok, ktoré je možné využiť v podobnom zmysle. Napríklad Bazos je vynikajúce miesto, kde sa môžete zbaviť nežiaducich vecí a vecičiek. Pri popise kvality pôdy buďte úprimní. Je to korektné, ak by niekto chcel položiť základňu záhonu alebo postaviť terasu.

9.   Ponechajte si ju pre ďalší projekt

Ak je pôda kvalitná, môžete zvážiť jej uskladnenie a použitie ako súčasť iného DIY projektu. Existuje množstvo skvelých webových stránok, kde nájdete nápady na projekty. Pamätajte, že aj keď je prebytočná pôda nekvalitná, dajú sa podniknúť podniknúť kroky na zlepšenie jej kvality. Napríklad aplikáciou organických hnojív ako sú napríklad banánové šupky a hnijúce ovocie, resp. kompost.

10.   Predajte ju

Ak na svojom pozemku neviete využiť prebytočnú pôdu, zvážte jej predaj. Kupujúceho môžete požiadať, aby pôdu sám odviezol, čo vám zníži náklady. Vidiecke oblasti môžu mať poľnohospodárov, ktorí by mohli túto špičkovú pôdu využiť za rozumnú cenu. Takto sa pôdou neplytvá a neskončí jednoducho v odtokoch. Len nezabudnite do svojho predajného inzerátu zahrnúť všetky možné informácie, aby ste predišli nedorozumeniam, a aby potenciálni kupujúci presne vedeli, čo dostávajú.

Nadbytočná zemina má široké využitie. Dúfame, že vám tento článok poslúžil s nápadmi, čo robiť s tou vašou.

Zdroje informácií:

https://www.stoneypinch.com.au/what-to-do-with-excess-soil-from-your-excavation-project/
https://www.skiphireuk.co.uk/blog/3-ways-to-get-rid-of-dirt-from-garden-projects/?cro-variation=van-test
https://www.gardentopsoildirect.co.uk/gardening-tips/alternative-uses-for-topsoil

(Reklamný článok)