Viete, čo spája Rubikovu kocku a Piešťany? Narodil sa tu otec jej vynálezcu

Ernö Rubik bol vynikajúci maďarský letec a konštruktér. Dnes uplynulo 20 rokov od jeho úmrtia. Toto výročie a zaujímavú spojitosť Piešťan so slávnou Rubikovou kockou pripomenula na sociálnej sieti Facebook mestská knižnica.

Otec vynálezcu známeho hlavolamu sa narodil 27. novembra v Piešťanoch. Jeho rodina vlastnila dom na Bratislavskej ceste.

„Bol členom skupiny konštruktérov lietadiel, ktorí boli nápomocní pri vytváraní maďarského leteckého priemyslu po prvej svetovej vojne. V roku 1963 získal najvyššie maďarské ocenenie pre vedu – Kossuthovu cenu,“ informuje prostredníctvom svojej web stránky mestská knižnica, ktorá pripomína, že Ernö Rubik rád navštevoval Jelenie jamy.

V 30. rokoch 20. storočia navrhol niekoľko tipov vetroňov. Po druhej svetovej vojne pokračoval v konštruovaní motorových lietadiel a stal sa najlepším leteckým dizajnérom v Maďarsku. Svoje stroje vyrábal vo vlastnej firme, ktorú však po roku 1948 znárodnili.

Jeho syn dostal tiež meno Ernö. Narodil sa v roku 1944 v Budapešti. Stal sa architektom a v roku 1974 vynašiel hlavolam, ktorý ho preslávil po celom svete.

Zdroj: kniznica.sk, wikipedia.org Foto: pexels.com