Obľúbený správca kúpaliska Eva Rudolf Bačík ml. by mal 90 rokov

V pondelok 6. júna 2022 sme si pripomenuli nedožité 90. narodeniny charizmatickej osobnosti mesta Piešťany, dobrosrdečného človeka – Rudolfa Bačíka ml., ktorý väčšinu svojho života prežil na kúpalisku Eva, kde býval, robil plavčíka, staral sa o prevádzku bazénov a učil deti i dospelých plávať.

Rudko, ako sme ho familiárne nazývali sa narodil ako druhorodený syn prvého správcu kúpaliska Eva Rudolfa Bačíka st. a mal staršieho brata Emila – akademického maliara, grafika a pedagóga a mladšieho brata Ladislava, ktorý bol veľkou postavou nielen piešťanského, ale i vtedajšieho československého športu – bol reprezentant v plávaní i vodnom póle.

Rudolf Bačík ml. s manželkou Božkou Kičinovou Bačíkovou vychovali dcéru Katarínu a dvoch synov Rudolfa a Romana – obaja boli reprezentantmi vodného póla, z vtedajšieho Československa emigrovali a doteraz žijú v Nemecku.

Rudkov otec – prvý správca kúpaliska Eva za éry rodiny Winterovej, bol široko – ďaleko známy svojimi nesmrteľnými hláškami a upozorneniami návštevníkov kúpaliska prostredníctvom rozhlasu.

Pamätnou sa stala najmä tá s nájdeným zväzkom kľúčov – bolo ich veľa, ale niekedy mu boli „pripísané“ i tie, ktoré nikdy nevyslovil. Úsmevné upozornenia návštevníkov kúpaliska Eva a hlášky po otcovi zdedil aj syn Rudolf vo funkcii plavčíka.

Zlozvykom na kúpalisku Eva bývalo, že mamičky dozerali na svoje deti v detskom bazéne tak, že si posadali na jeho okraj a nohy si namočili do vody bazéna. „Mamičky, nemáčajte si tý nohy v deckom bazéne, lebo decká tú vodu chloncú,“ znelo často Rudkovo upozornenie.

Na kúpalisku sa učili plávať všetci školáci z Piešťan a okolia. Keď ich Rudko učil splývať, často sa všelijako vo vode vlnili. Vtedy Rudko, s jeho typickým pokojom a úsmevom zahlásil: „Palička do vody hodená, javí sa ako zlomená.“

Rudko mal okrem manželky Božky a kúpaliska Eva ešte jednu veľkú lásku a to boli Vysoké Tatry a k nim nerozlučne patriacich členov Horskej služby TANAP-u – jeho veľkých priateľov.

Rudolf Bačík ml. bol najmä pre svoju ľudskosť, slušnosť a skromnosť medzi obyvateľmi Piešťan a návštevníkmi kúpaliska Eva z celého sveta obľúbený a populárny – bol to človek, ktorého sme mali radi, bol to človek, pre ktorého bolo kúpalisko Eva všetkým.

Rudolf Bačík ml. mal úsmev na perách, dobrotu v srdci a poctivosť vo svojej duši! Zomrel v marci 1998 vo veku nedožitých 66 rokov.

Rudko, odpočívaj v pokoji – v našich srdciach a spomienkach zostávaš stále. Česť Tvojej pamiatke!

Text a foto: Ladislav Benedikovič

Článok bol prvýkrát publikovaný 6. 6. 2020