Ján Rau klasickú hudbu interpretuje aj nahráva

Skladby Prokofieva, Rachmaninova, Liszta a ďalších svetoznámych umelcov vo vlastnej interpretácii zaznamenal Ján Rau z Piešťan na CD nosiče, ktoré vydáva vo vlastnej réžii. O všetky náležitosti sa pritom stará sám.

„Mojim cieľom je nahrať klavír čo najdôveryhodnejšie,“ hovorí Ján Rau z Piešťan, ktorý onedlho oslávi iba 23 rokov.

Po úspešnom štúdiu na žilinskom konzervatóriu nastúpil na Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Už v prvom ročníku sa jeho vášňou stal dokonalý zvuk. Je preto jedným z mála interpretov, ktorí sa dokážu postarať aj o technickú stránku nahrávania svojho albumu.

„Celá práca samozrejme začína od mojej interpretácie cez nastavenie mikrofónov, samotné nahratie a spracovanie. Potom nasleduje ďalšia časť a to je návrh obálky na CD a potlač,“ hovorí Ján Rau.

Skladby od Prokofieva, Rachmaninova, Liszta a ďalších nahráva na najlepších akustických klavíroch značky Petrof. Sám však hovorí, že dôležitý je vždy interpret.

Aby zostal zvuk čo najčistejší, nepoužíva žiadne efekty. „Snažím sa vytvoriť čo najlepšie podmienky a to znamená vybrať vhodné mikrofóny, správne ich rozložiť a mať samozrejme veľmi dobré akustické podmienky, nakoľko klavír potrebuje aj priestor.“

Okrem učiteľov vďačí za svoje vedomosti aj skúseným zvukárom a množstvu literatúry. „Oslovil som aj renomovaného hudobného režiséra klasickej hudby, ktorý mi dal veľmi veľa rád pre budúcnosť,“ pokračuje Ján Rau.

Svoje CD nosiče pritom neprodukuje vo veľkom množstve. Slúžia skôr na prezentáciu jeho tvorby alebo ako darčeky pre rodinu a priateľov.

„Teraz študujem obdobie klasicizmu, ale aj v koncertných etudách budem naďalej pokračovať. V hudbe budem počas prázdnin aktívny a spomenutý repertoár sa budem snažiť aj nahrať. Mám v pláne sa venovať hudbe celý život a mojim cieľom je odovzdať to, čo bolo dané mne,“ uzatvára Ján Rau.

Text: Martin Palkovič Foto: Archív J. R.