Autonómny robot Patrície Pálkovej má za sebou prvý úspech

Robot MJP identifikuje predmety podľa farieb a potom ich dokáže premiestniť. Poháňa ho aj energia získaná prostredníctvom solárneho panela.

Študentka Strednej odbornej školy elektrotechnickej (SPŠE) Patrícia Pálková vyhrala prestížnu súťaž 4E.ON, ktorú organizuje Západoslovenská energetika (ZSE). Jej robot menom MJP sa stal najlepšou vzdelávacou pomôckou vyrobenou študentmi stredných škôl.

„Jeho úlohou je, aby pomocou kamery zaznamenal farebný objekt, prišiel k nemu a preniesol ho,“ hovorí Patrícia Pálková.

Jej robot získava energiu na princípe fotovoltaiky a má autonómne ovládanie. Dala mu meno MJP a prvýkrát ho verejnosti predstavila v piatok 15. júna v Elektrárni Piešťany na vyhlásení výsledkov študentskej súťaže 4E.ON. ZSE ju za najlepší tohtoročný exponát odmenila šekom na 330 eur.

„Podmienkou bolo, že projekt tu musel byť predstavený prvýkrát, ale pôjdeme aj na ďalšie súťaže, napríklad do Bratislavy alebo Trenčína,“ hovorí Jozef Dragula, učiteľ odborných predmetov z SPŠE Piešťany.

„Tento princíp by sa hodil do tovární, kde treba preniesť predmety z jednej haly do druhej,“ dodáva  Patrícia Pálková, ktorá je aktuálne študentkou tretieho ročníka a robotike sa chce venovať aj na vysokej škole.

Zámerom súťaže 4E.ON je podporiť interaktívne vzdelávacie pomôcky, využiteľné pre stredné alebo základné školy. Jej výsledky vyhlásili počas finále 5. ročníka súťaže Hľadá sa energia. V Elektrárni Piešťany sa pri tejto príležitosti uskutočnil aj veľtrh nápadov, na ktorom sa žiaci a študenti mohli inšpirovať a povzbudiť vo svojom snažení.

Text, foto a video: Martin Palkovič