Zábery z piešťanského Wings for Life videli diváci po celom svete

Piešťany sú dejiskom celosvetového behu už niekoľko rokov, prvýkrát sa však dostali aj do priameho prenosu z tohto podujatia, hneď vedľa miest ako Londýn, Kapské mesto, Zadar alebo Los Angeles.

Na štart Wings for Life World Run sa tento rok postavilo takmer 162-tisíc bežcov. Rozbehli sa v tej istej chvíli, ale na iných miestach – niekto mal pred sebou trasu po nábreží Váhu, iného čakal viedenský Prater. Všetci však mali rovnaký cieľ – podporiť výskum liečby poranení miechy. Niektorí kráčali, iní podujatie absolvovali na invalidnom vozíku. Wings for Life sa pre nich skončil vo chvíli, keď ich predbehlo stíhacie auto Catcher Car. Väčšina z nich sa to dozvedela prostredníctvom mobilnej aplikácie. Rálne vozidlá prenasledovali účastníkov vo Viedni, Mníchove, Ľubľane, Zadare, Poznani, Izmire a švajčiarskom meste Zug.

Vďaka wakeskaterke Zuzane Vráblovovej sa App Run uskutočnil aj v Piešťanoch. Výnimočný bol nie len účasťou (115 bežcov), ale aj tým, že zábery zo štartu pred Domom umenia i zo samotného behu po nábreží Váhu sledovali diváci po celom svete.

„Bolo úžasné vidieť Piešťany ako súčasť celosvetového livestreamu,“ hovorí Zuzana Vráblová. Jedným z dôvodov, prečo si popri svetových metropolách vybrali organizátori práve kúpeľné mesto, bola jej dlhoročná angažovanosť v príprave tohto podujatia. „Podľa mňa si pozreli aj výstupy z minulého roka, Videli, že nejaká účasť tu už je a že Piešťany sú nádherné mesto. A myslím, že si to len potvrdili týmto livestreamom, kde mali možnosť spoznať naše mesto ešte viac,“ dodala Z. Vráblová.

Okrem kamier zavítali na piešťanský Wings for Life aj známe osobnosti – olympionička Jana Dukátová, raper Tono S., atlétka Romana Komárňanská, slovenská reprezentantka v boboch Patrícia Tajcnárová a akciu prišiel podporiť aj stand-up komik a bývalý profesionálny cyklista Bekim s partiou kamarátov.

Najlepší výkon v Piešťanoch podala podľa očakávaní Romana Komárňanská (36 km), medzi mužmi najďalej zabehol Martin Lojkovič (32,8 km).

Viacerí Piešťanci, ktorí sa doma tohto podujatia zúčastňujú pravidelne, tentoraz cestovali do zahraničia. Napríklad Tomáš Černák s Branislavom Jakubcom Wings for Life absolvovali vo Viedni.

Na výskum liečby poranení miechy sa vyzbieralo 4,7 mil. eur.

Atmosféru piešťanského Wings for Life App Run si môžete pripomenúť vďaka fotografiám Filipa Nagya. 

Text: Martin Palkovič

Foto: Filip Nagy / Red Bull Content Pool