Vodohospodári dostali protipovodňovú techniku

Slovenský vodohospodársky podnik ma od štátu k dispozícii člny, čerpadlá, kráčajúce rýpadlo a ďalšiu techniku, ktorá jeho zamestnancom pomôže chrániť ľudí a majetok pred povodňami.

Z celkového počtu vyše 2 000 rôznych strojov a zariadení, ktoré majú slovenskí vodohospodári k dispozícii, je iba necelá tretina v dobrom technickom stave.

Nové kalové čerpadlá, vozidlá s teleskopickým ramenom, univerzálne nakladače a kráčajúce rýpadlá im dnes odovzdali v areáli SVP v Piešťanoch za účasti ministrov vnútra a životného prostredia. Rozdelia si ich jednotlivé pracoviská po celom Slovensku.

„Celkovo ide o 129 strojov v hodnote viac ako 7,5 mil. eur,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga. Techniku obstaralo ministerstvo vnútra vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia.

„S technikou, ktorú sme dnes dostali, budeme schopní operatívnejšie zasahovať preventívne, ale aj na odstraňovaní následkov povodní,“ uviedol generálny riaditeľ SVP Marián Supek.

Jeden zo strojov v areáli SVP predviedli. Táto extrémne odolná technika je taká jemná, že dokáže zatvoriť zápalkovú škatuľku:

protipovodnova_technika_01 protipovodnova_technika_02 protipovodnova_technika_04 protipovodnova_technika_05

Text: Tlačová správa SVP Foto: Martin Palkovič