Súťaž amatérskych gitaristov mala úspech, chcú ju zopakovať

Pre niekoho to bola obyčajná sobota, no pre štrnástich gitaristov, ktorí sa stretli v piešťanskom ŽiWelli, to bol výnimočný deň. Vyjsť na pódium a hrať pred cudzími ľuďmi a porotou nie je jednoduché niekedy ani pre profesionálov, nieto ešte pre amatérov. Preto si všetci účastníci Súťaže amatérskych gitaristov, ktorá sa uskutočnila 6. februára, zaslúžia obrovský obdiv.

Pár minút po tretej hodine popoludní odzneli prvé hlasy moderátorov štartujúce celú akciu. O malú chvíľu diváci už vítali prvého súťažiaceho búrlivým potleskom. Odvtedy bolo v klube priam nemožné nájsť chvíľu ticha. Znela hudba kapiel ako Metallica, The Beatles či Zakka Wylde-ho, no nechýbalo ani bohaté zastúpenie vlastnej tvorby, kde autori prejavili svoju kreativitu. Jeden aj spieval, ďalší sa naplno oddal gitare. Tá tu bola predsa najdôležitejšia.

Pravda je taká, že porotcovia naozaj nemali ľahkú úlohu. Každý súťažiaci mal v sebe niečo originálne, čo sa nedalo prehliadnuť. Napriek tomu, niekto sa výhercom stať musel.

Krásneho tretieho miesta sa dočkala Simona Dobrovoľná so skladbou Headlights od Robina Schulza. Simonka si určite zaslúži 10% zľavu v hudobninách Jimmy Market v Senici.

Druhé miesto obsadil Ján Cerovský s vlastnou tvorbou Deepest Roots. Jano si okrem zľavy na nákup odniesol poukaz na deň v štúdiu Jimmy Records.

Prvým výhercom súťaže sa stal Laco Zach, taktiež s vlastnou skladbou Kam Ideš. Laco si užije v rovnakom štúdiu celý víkend a možno sa hneď zastaví vo vedľajších hudobninách, kde využije svoj zľavový kupón.

Všetci traja si navyše odniesli doplnky od firmy Distro.cz. a každý súťažiaci brnkátko Punkstream od firmy Prokapely.cz.

Porota však nebola úplne stotožnená s tromi výhercami. Niekto im tam chýbal. Preto sa rozhodli spoločne udeliť „cenu poroty“ v podobe natočenia prezentačného videa pre Martina Molnára.

A kto vlastne hudobníkov hodnotil? Sólový gitarista z bratislavskej kapely Asenth – Mark Balage, učiteľ gitary a člen kapely amerického speváka, gitaristu a skladateľa Willieho Brian Jonesa – Jozef Srogončík. Posledné miesto mal pôvodne obsadiť gitarista kapely Tusté Baletky – Branislav Fojtlín. Bohužiaľ, kvôli neočakávaným zdravotným dôvodom sa akcie nemohol zúčastniť. Ďakujeme, Eliške Magálovej, učiteľke akustickej gitary na Cirkevnej základnej umeleckej škole sv. Gorazda vo Vrbovom, ktorá dokázala na poslednú chvíľu prísť a zastúpiť ho.

Celkovo sa akcie zúčastnilo približne 60 ľudí, čo znamená, že sa vyčerpali všetky miesta na sedenie.

„Son rada, že práve vďaka včerajšej akcií som mala možnosť sa posunúť a odhodlať sa hrať a spievať verejne. Robte takýchto akcií čo raz viac,“ zhodnotila podujatie jedna zo súťažiacich. „Parádna akcia. Chválim celý Punkstream a ľudí, čo sa podieľali na organizácii a priebehu akcie. Som rád, že som si mohol zahrať, a že to pre veľa mladých talentov bolo prvé verejné vystúpenie čo chce sakra veľkú odvahu,“ napísal na Facebooku ďalší súťažiaci.

Aj na základe pozitívnych reakcií organizátori zvažujú usporiadanie podobného podujatia.

Text: Marianna Dafčíková Foto: Mirka Skipalová

sutaz_amaterskych_gitaristov_01 sutaz_amaterskych_gitaristov_02 sutaz_amaterskych_gitaristov_03 sutaz_amaterskych_gitaristov_04 sutaz_amaterskych_gitaristov_05 sutaz_amaterskych_gitaristov_06 sutaz_amaterskych_gitaristov_07 sutaz_amaterskych_gitaristov_08 sutaz_amaterskych_gitaristov_09 sutaz_amaterskych_gitaristov_10 sutaz_amaterskych_gitaristov_11 sutaz_amaterskych_gitaristov_12 sutaz_amaterskych_gitaristov_13 sutaz_amaterskych_gitaristov_15 sutaz_amaterskych_gitaristov_16