Na Lide pristálo UWO

NiVýsledkom práce študentov architektúry je neidentifikovateľný drevený objekt. Na čo má slúžiť? To musia definovať jeho užívatelia.

Asi 600 kilogramov ťažkú konštrukciu s priemerom 5,5 metra vytvorenú z červeného smreka predstavili dnes podvečer účastníci a organizátori workshopu s názvom 1:1. Počas uplynulých dvoch týždňov vymýšľali a konštruovali v Dome umenia dielo, ktoré umiestnili na južný cíp Vážskeho ostrova.

Obľúbený priestor na oddych vďaka nim dostal nový prvok, ktorý môžu návštevníci Lida využiť na sedenie, ležanie alebo ako oni sami budú chcieť.

Drevený objekt inšpirovaný lodnou konštrukciou nazvali UWO (Unidentified Wooden Object).

„Chceme, aby ľudia definovali, čo ten objekt pre nich znamená – čo všetko sa tu dá robiť, čo všetko sa dá odtiaľto všimnúť, aké pocity zažívať. To meno pre nás odráža to, čo by to malo byť,“ vysvetlila spoluorganizátorka workshopu 1:1 Anna Cséfalvay.

Podľa jej kolegyne z občianskeho združenia Woven Danice Pištekovovej boli študenti fascinovaní týmto priestorom. Páčilo sa im, že lesík je zarastený brečtanom, koruny stromov toto miesto zvláštne uzatvárajú a z oboch strán je blízko voda.

Na štvrtý ročník workshopu prišlo šesť študentiek zo Slovenska, jedna z Ukrajiny a svojho zástupcu malo aj Poľsko. Pracovali pod dohľadom zahraničných lektorov, ktorí im pomáhali najmä pri výrobe samotnej konštrukcie.

Workshop 1:1 podporili Mesto Piešťany, Trnavský samosprávny kraj, Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky. Spoluprácu poskytli Dom umenia, klub Žiwell, Inžiniersky kabinet KAT VŠVU.

UWO_-__Unidentified_Wooden_Object_1 UWO_-__Unidentified_Wooden_Object_2 UWO_-__Unidentified_Wooden_Object_5 UWO_-__Unidentified_Wooden_Object_6

Text, foto a video: Martin Palkovič