Na letisku si pripomenuli 80. výročie najväčšieho úletu slovenských pilotov

Na minútu presne po 80 rokoch odštartoval z piešťanského letiska historický dvojplošník, aby pripomenul hrdinský čin letcov, ktorí sa 7. júna 1939 rozhodli odísť zo Slovenského štátu a bojovať proti hitlerovskému Nemecku.

Dvanásť leteckých nadšencov a dvaja piloti si z Czech Spitfire Club absolvovali let do mesta Deblin, kde bolo pred začiatkom 2. svetovej vojny najväčšie vojenské letisko v Poľsku. Z Piešťan odštartovali na pravé poludnie, v rovnakom čase ako osem slovenských pilotov, z ktorých niektorí neskôr bojovali v RAF.

„Bol to najväčší úlet slovenských pilotov a slovenských vzdušných zbraní za hranice,“ hovorí historik Balneologického múzea I. Wintera Andrej Bolerázsky. Iniciátormi boli podľa jeho slov mechanik Ľudovít Ivanič a čatár Imrich Gablech.

„Je známe, že už vtedy sa Hitler pripravoval ná vojnu, všetko viselo vo vzduchu. Slovenskí letci odleteli ešte v mierovej dobe, ale za dramatických okolností. Abolvojeme ich trasu z Piešťan do poľského Deblinu na dvojplošníku Antonov An-2, aby sme si tento ich hrdinský čin pripomenuli,“ vysvetlil František Mikulík z Czech Spitfire Club.

Viac sa o príbehu pilotov, ktorí 7. júna 1939 z Piešťan odleteli bojovať proti hitlerovskému Nemecku, dozviete v tomto článku.

Text, foto a video: Martin Palkovič