Kaštieľ v Moravanoch vstáva z popola a mení svoju tvár

Po dlhých rokoch ničnerobenia sa známa pamiatka začína konečne opravovať a dávať dokopy. Doposiaľ sa stihli len malé, no sympatické úpravy.

Renesančný kaštieľ v obci Moravany nad Váhom za posledné mesiace prešiel potrebnou zmenou. Keď ho po dlhom čase obsadili namiesto bezdomovcov a narkomanov pracovníci, dočkal sa potrebných úprav.

Zatesnila sa strecha a dobudovali provizórne odtokové odkvapy, vďaka čomu už dovnútra nebude intenzívne zatekať. Dôležitým krokom bolo aj vyčistenie útrob objektu. Zmizli obrovské množstvá odpadu a miestnosti s chodbami tak zívajú (prospešnou) prázdnotou. Vstupu nepovolaným osobám sa zabránilo umiestnením mreží a zabarikádovaním otvorených okien a dverí.

Ani park už nevyzerá ako hustý prales plný náletových drevín. Ich odstránením a vyrúbaním starých stromov v ňom už nestraší ako kedysi. Človek dovidí z jedného konca na druhý a nemusí sa predierať nekonečnou húštinou. Okolo celého pozemku sa zo severozápadnej strany buduje betónový múr. Jeho novú podobu si môžete prezrieť na priložených fotografiách.

Text a foto: Tomáš Blahuta