Festival Grape je aj tento rok vypredaný, takto to na letisku vyzeralo v piatok

Krátko po poludní otvorili na piešťanskom letisku bránu 10. ročníka festivalu Grape, ktorý je aj tento rok vypredaný. Do Piešťan vďaka tomu mieri 20-tísíc návštevníkov, mnohí z nich nenocujú v stanovom mestečku, tunajšie hotely a penzióny sú preto tento víkend skoro všetky obsadené.

Vstup do festivalového areálu je každý rok iný. Tentoraz ho tvoria červené upínacie pásy, ktoré sa používajú napríklad pri zabezpečovaní pódií. Prvých návštevníkov privítala performance, ktorú jej autor Lousy Auber nazval Červená armáda.

Otvorenie sprevádzali aj zvukové efekty napodobňujúce letnú búrku, práve tej by sa chceli organizátori tento rok vyhnúť. Rozmary počasia totiž potrápili festival Grape počas takmer každého z doterajších ročníkov.

Reflektuje to aj vodovzdorný dresscode. „Či už sa pred vodou ubránite a vezmete si pršiplášte, gumáky, rybárske klobúky, neoprény, gore-tex, noviny nad hlavu alebo ju prijmete za svoju s plavkami, tričkami AC⚡️DC, zvolíte wetlook (mokré vlásky) alebo Pán Iľko look, fantázii sa medze nekladú. Kto sa nebojí poriadne vyblázniť, porastie ako huby po daždi, vylezie ako dážďovka alebo doskáče ako žaba,“ informovali organizátori.

V dramaturgii festivalu majú silné zastúpenie slovenské kapely. V prvý deň 10. ročníka sa na piešťanskom letisku predstavili napríklad Billy Barman a Katarzia. Medzi najväčšie zahraničné hviezdy patrili The Kooks, Chvrches, Welshly Arms, Algiers a Farveblind.

Foto: Tomáš Halo, Martin Palkovič